C i C++ czy Java i ogólnie webdev

0

Jak w tytule tematu. W co się lepiej kierować w przyszłości?

2

Jakie są Twoje kryteria wyznaczające lepiej?

1

Co powinienem dzisiaj zjeść na podwieczorek, jabłko i gruszke czy banana i ogólnie ciasto?

5

Dziś aby dostać dobrą robotę w C, trzeba też być dobrym w elektronice. Ogłoszeń z ofertami pracy jest stosunkowo niewiele. Robotę w tej technologii dostaje się zwykle z polecenia. Niełatwo się przebić.
C++ to baaaaaardzo wysoki próg wejścia. Nie przypominam sobie, bym kiedykolwiek widział ofertę pracy dla junior C++ developera. Zapewne jest możliwe złapanie roboty bez komercyjnego doświadczenia, ale z takim repo na GitHubie, że nawet Strostroup musiałby być pod wrażeniem. Poza tym to chyba najtrudniejsza technologia z jaką miałem do czynienia. Niewielu programistów z doświadczeniem ma odwagę powiedzieć, że zna ten język dobrze. Ja raczej nigdy tego o sobie nie powiem. Temu językowi wróżę niezagrożoną przyszłość w kreowaniu wirtualnej rzeczywistości. Potwierdzeniem tego jest jego dominacja w game dev'ie.
Java ma prawdopodobnie największy potencjał rozwojowy. Niższy jest próg wejścia niż w C++, ale wokół działów HR krąży chmara aplikujących, wmawiających sobie, że po kilku miesiącach nauki będą w stanie wnieść wartość dodaną do biznesu potencjalnego pracodawcy.
Trudno cokolwiek doradzić, ale gdybym miał dzisiaj wybrać jedną z tych technologii, mając taką wiedzę, jaką mam, to, pomimo tego, że moje programistyczne dokonania mogę uszeregować, stawiając na pierwszym miejscu C, a na ostatnim Javę, wybrałbym Javę.

Poza tym stawianie w jednym szeregu C i C++ jest - moim skromnym zdaniem - nieporozumieniem. To dwa zupełnie różne języki. Najistotniejszyn kryterium odróżniającym jest to, że zupełnie inaczej się w nich myśli. Przesiadka z C na C++ wymaga więcej zaangażowania, niż kompletne opanowanie C od podstaw, bez wcześniejszego doświadczenia w programowaniu.

Nie słuchaj ludzi, którzy będą Ci mówić, że któraś z tych technologii umiera. To bzdura. Słyszę to od ponad dwudziestu lat. Napisano już tyle kodu w tych trzech językach, że (ze względów finansowych) będziemy ich używać jeszcze przez 20, 30 lub 40 lat, bo nie będzie się opłacało tego wszystkiego przepisywać, popełniając przy tym znów te same kosztowne błędy. Jeśli coś działa, to się tego na siłę nie naprawia, bo na pewno się coś spie...i. Będziemy siedzieć w tych technologiach tak długo, jak długo nie zmieni się i nie upowszechni inna architektura sprzętu, na którym pracujemy. Czyli do momentu, w którym procesory zamienimy na zwoje mózgowe ;-)

2

Jeśli chcesz mieć pracę w korpo z ciekawszymi projektami to lepiej scale i nie zastanawiaj się nad tym dłużej, bo nie ma sensu konkurować na rynku z osobami, które już mają +10 lat doświadczenia. Scala jest lepszym wyborem niż Java, ponieważ jest mniej oklepana i stosowana w ciekawszych projektach.

Jeśli chcesz pracować w małych firmach albo zdalnie to lepiej celuj w języki dynamicznie, głównie javascript. Co prawda dla ruby/python rynek jest gorszy, ale za to można kodować backend + zwykle można spodziewać się kodu w nieco lepszym stanie.

0

Ja zaczynałem od stanowiska programisty C++. Język fajny ale cześć jego implementacji jest słaba i dużo kodu dziedziczonego. Jak nie lubisz grzebać w kodzie dziedziczonym to zmień robotę. To co teraz naskrobiesz Ws cali będzie za 10 lat legacy i szambo bo przez 10 lat na tyle się zmienia założenia j wymagania ze z pięknego kodu zrobi się pokraczna chimera i tak zostanie. Do tej pory jest kupa kodu w cobolu, fortranie, c, c++, Javie czy c# z .net 2.0. Greenfield to początkowa faza legacy i lepiej uczyć się pracy w legacy niż szukać mitycznych ciekawych projektów w js czy scali.

1

Odpuściłbym C i C++ a poszedł w innym kierunku. Może być Java, Scala, C# i .net Core... coś bardziej mainstreamowego na początek. Może być front i React czy tam Vue... Webowo ale... Na pewno nie PHP

1

A co cię bardziej interesuje?

3

Człowieku... tylko Idris. Ewentualnie Agda(ale to już nisza nisz). Reszta to nuuuudy.

0

Ja bym się kierował w logiczne myślenie, algorytmy, podstawy działania komputerów i systemów operacyjnych w C / C++.
Szczególnie gdy studiujesz, a kasa nie musi być na jutro. W przeciwnym wypadku możesz zakopać się w enterprise bullshit po pachy i popaść w depresję.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1