Pierwsze środowisko do pracy

1

Hej :)

Jestem pełen nadzieji, że ktokolwiek zrozumie moje zamiary i będzie mu się chciało poświęcić trochę czasu na pierwszą pomoc :)

Przede wszystkim chciałbym zaznaczyć jedną rzecz. Jestem nowy w tym świecie, ale i ...stary. Zdarzyło mi się kilkanascie lat temu korzystać z XAMPP i zrobić małą webową aplikację opartą na PHP i MySQL. Od frontu oczywiście HTML i CSS. Na różnych etapach swojego życia liznałem dosłownie, Pythona, C++, Pascala, ale natomiast w ogóle nie dotykałem JavaScript i niczego co z nią było związane. Odnośnie WordPress się nie wypowiadam, bo składanie strony z wykorzystaniem WP to jak składanie klocków lego wg wlasnego widzimisię. Tyle tytułem wstępu.

Moja prośba do Was dotyczy nakierowania na stworzenie w dzisiejszych realiach pierwszego środowiska pracy do stworzenia aplikacji webowej, którą będzie obsługiwała jedną z gier w którą sobię pogrywam. I chociaż brzmi to tak jakbym chciał sie nauczyć tego wszystkiego dla gry, to jest zupełnie inaczej. Fakt, że taka aplikacja by mi się przydała jest tym z czym się najczęściej ludzie borykają na początku. Czyli co mógłbym zrobić, żeby się nauczyć. Chcę wykorzystać tą potrzebę do nauki w kierunku Full Stack Developera (mam nadzieje, że dobrze zapamiętałem) z naciskiem na Back End WebDev.

Zatem jeszcze raz - o co Was proszę?

Czy XAMPP nadal możebyć pierwszym środowiskiem do pracy czy raczej od razu próbować samemu poinstalować sobie wszystkie potrzebne rzeczy osobno?
Czy tworzyć do nauki środowisko virtualne oparte na Virtual Boxie?
Jeżeli tak czy stawiać wszystko na Linuxie (zupełnie go nie znam, ale rozumiem mechanikę działania)?
Czy od razu jako IDE korzystać z PhpStorm czy na początku zacząć od NotePad++ (chciałbym jednak na początku uciec od pracy na gotowych szablonach kodu, w sensie, ze chciałbym wszystko pisać od zera sam)?
Mam też zamiar od wejścia korzystać z GITa?
Czy ktokolwiek mógłby mi podpowiedzieć jak w miarę bezproblemowo móc pracować na dwóch stanowiskach? W domu - PC w pracy Laptop (internet mobilny)?
Czy zaczynanie od frameworka Laravel w sytuacji kiedy moja wiedza odnośnie samego kodu jest czysto teoretyczna ma sens?

Jak widzicie pytań mam wiele i ten początek dla mnie jest trudny. Wiem, że potem czeka mnie masa nauki, ale chciałbym wystartować. Mój pierwszy płotek satysfakcji to rozbicie wklejonego stringa ze znakiem TAB do bazy danych i wyświetlenie go. Później to już krok po kroku będę rozwiązywał sam swoje problemy i w ten sposób ucząc się.

Reasumując:
Moja wiedza odnośnie programowania nie jest zupełnie zerowa, ale na poziomie zerówki jeżeli chodzi o ten temat. HTML i CSS to nie problem, ale też nie mogę powiedzieć, że "potrzymaj mi monitor, zrobię Ci to w pięć minut". Ale dalej to dla mnie biała mapa z losowymi punktami gdzie coś jest odkryte. Dlatego będę wdzięczny jak będziecie w stanie mi podpowiedzieć kilka rzeczy na podstawie pytań wyżej. Nie oczekuję odpowiadania pkt w pkt. Może być coś na zasadzie "Instaluj XAMPPa na LINUXie w VB, dorzuć to to i to, i zacznij pisać w notepad++" dodatkowo polecam taki i tak kurs. Mam kilka na udemy wykupionych i mam zamiar zrobić je, ale nie do końca jestem przekonany odnośnie środowisk pracy, które tam są konfigurowane, ze względu na to, że kursy trochę czasu temu były nagrywane. A być może jest coś nowego co mi ktoś podrzuci? Byleby nie kosztowało miliony.

Trzymam za Was kciuki, że mnie rozpędzicie :)

1

No to po pierwsze - na razie bym został przy pomyśle tego XAMPP'a i nie tracił czasu na walkę z samodzielnym konfigurowaniem serwerów. Możesz równie dobrze wydać kilkanaście zł miesięcznie i sobie wykupić dostęp do jakiegoś gotowego serwera. Skoro chcesz uczyć się developerki, to nie baw się instalowaniem i konfigurowaniem serwerów, bo to już trochę osobna działka, poza tym nawet jeśli docelowo będziesz to sam ogarniał, to obecnie nie jest to dla Ciebie istotne. Po prostu - miej cokolwiek, gdzie ten PHP oraz SQL będzie działać i zapomnij o sprawie.

Po drugie - ja osobiście bardzo lubię i korzystam z Netbeans - https://netbeans.org/. Oczywiście, ile osób, tyle opinii, dlatego nie sugeruj się nikim, tylko sam zainstaluj i pobaw się. Jak Ci się spodoba - fajnie, jak nie będziesz się w tym środowisku dobrze czuć - przejdziesz na coś innego.

Wyjaśnij, dlaczego chcesz bawić się w wirtualki. Czemu to by miało służyć? Jeśli nie masz konkretnych powodów, to tak samo, jak pisałem w pierwszym paragrafie - niepotrzebnie komplikujesz sobie życie.

0
cerrato napisał(a):

Po drugie - ja osobiście bardzo lubię i korzystam z Netbeans - https://netbeans.org/.

E... czy ja dobrze rozumiem, że to jest taki inny Notepad++ czy może coś źle rozumiem?

3

Ojacie. To to jakbym sam siebie widzial :) Jak tak dawno zaczynales to moze pamietasz forum Ygrega ? (www.ygreg.com) Bywali tam Steru, Masakra, Castor, Kurtz i nieporawny Pytacz ktory mczy wszystkich swoimi pytaniami :)))
Az sie lezka w oku zakrecila. Lata 2002 :) Poczatki for dyskusyjnych, zero fb, nk, wp i onet wygladaly jakby je zrobil 15latek :D

Kiedys to bylo ta kze instalowalo sie php i apache osobno. Teraz nie ma to sensu. Od razu instaluj XAAMP-a. Ja pisze w notatniku++
Baaardzo duzo sie pozmienialo. Kiedys zeby cos zrobic trzeba bylo pińcet funkcji uzyc. Teraz jest jedna. MD5() to przezytek - kiedys to kazdy haszowal w tym. Wiele wiele roznic jest ktore poznasz. Czytaj duzo w necie. Najwiecej na stackoverflow.com bo tam jest kopalnia wiedzy. Ja zacząłem w 2002 od pierwszego echo 'hello'; potem w 2004 stop az do 2013 z naprawde sporadycznymi przykladami ktore mozna policzyc na palcach jednej reki. Spora luka. Potem kilka projektow ale wszystko na plikach. Nigdy nie bralem sie za bazy bo jakos mnie odstraszaly. Powrocilem do php rok temu czyli w 2018 i powiedziales sobie ze teraz czas na bazy danych hehe. No i costa mskrobie. Mam zrobionych kilka rzeczy nawet dla studentow na zaliczanie i jakies inne na zamowienie a w tym skrypt do bookowania eventow.

Takze widzisz . Nie jestes sam :))

4

Jako doświadczony starzec powiem ci co powinieneś zrobić bo jeśli zrobisz inaczej to stracisz niepotrzebnie czas. Nie słuchaj januszy programowania, którzy do dziś siedzą na windowsie i jedyne środowisko jakie ogarniają to jakiwś xamp wamp i inne ustrojstwo. Jeśli cchesz sie uczyć to możesz o tym zapomnieć.

Zanim zaczniesz cokolwiek robić musisz załatwić sobie jakiś komp na którym postawisz linuxa debian 9 ( jak zaczynać to z nowościami) na środowisku produkcyjnym też będziesz miał linuxa i MySql, lub PostgreSQL. Jeśli ktoś mówi inaczej to nawet nie słuchaj takich osób bo one nigdy nie pójdą dalej i nie będą dobrymi programistami i mówię to z wieloletniego doświadczenia. (Pomijam januszy biznesu gdzie zdecydowali że w firmie będą programiści pracować na windowsach). Możesz sobie postawić virtualna maszynę nie ma problemu o ile masz szybki sprzęt to nawet spoko.

Do pisania programu możesz użyć NetBeans, Eclipse (do php), ja używam Komodo na MacOs ale to dowolne co ci podpasuje i tak 80% funkcji nie bedziesz korzystał z twoim doświadczeniem to nawet 90% nie skorzystasz wiec ci bez różnicy.

Żeby się czegoś nauczyć musisz mieć cel bo inaczej możesz sobie darować uczenie się teorii. Proponuje zrobienie aplikacji Forum albo Sklep internetowy. Ale jasno postaw sobie cel.

Kolejnym krokiem jest przetestowanie aplikacji zanim zostanie napisana. Jeśli teraz ktokolwiek powiem że to jakieś idiotyczne co tu napisałem znaczy, że nie ma pojęcia o prawdziwym programowaniu i nie napisał ani jednej linijki dokumentacji. Dobrze przeczytałeś musisz przetestować aplikację zanim zostanie napisana.

Następnym krokiem jest założenie konta na GitLab i nauka smaego Gita przez dodawanie plików textowych z ich zmianą i sprawdzeniem co i jak działa. Ustanowienie kamieni miliowych, rozpisnaie Issues z twoim projektem. I kilkutygodniowa całodzienna do znudzenia zabawa tym. Najlepiej z kimś kto sie zna jak ja i razem będzie symulował dodawania, czy przywracanie wersji. Jednym z ważnych rzeczy w Git jest to że jesli masz branch o nazwie testing i branch o nazwie dev i pomyślisz sobie że chcesz mieć nowy test wiec zmergujesz dev do testing to git automatycznie zmerguje ci zmiany z testing to dev i teraz bedziesz mial syf i na testing i na dev. Takich i innych rzeczy dowiesz się gdy będziesz pracował i dasz d.... w najmniej oczekiwanym momencie.

Kolejna sprawą jest że jesli przywrocisz na gicie jakas wersje w branchu to musisz ten brancz skasowac u siebie na lokalu i sciagnac (fetch) jeszcze raz bo bedziesz mial stare pliki.

Najlepiej jest skasowac branch i zrobic nowego. Generalnie na git 80% czasu pracujesz na consoli. Zadne tam klikanie myszka jak dzieci.
Jeśli opanujesz te podstawy a zrobisz to szybko podejrzewam otworzy ci się droga o jakiej na razie marzysz.

Laravel to idealny framework. Jest prosty i banalny łatwy szybki i możesz stawiać aplikacje które będą łatwe w zarządzaniu i kolejni programisci nie będą mieli problemu z ich opanowaniem. Najlepiej żeby ktoś doświadczony ci pomagał. Laravel jest nastawikony na CRUD'a ale nie jest to wymóg plus Eloquent - który jest jak bajka. Potrzebujesz liste użytkoników ? Prosze bardzo

User::all();

Długa i fajna droga przed tobą. Powodzenia.

2

@fporzo: czemu akurat GitLab a nie GH?

1

Raz że gitlaba możesz sciaganc u siebie i zainstalowac
dwa ze w githubie mozesz za darmo miec tylko 3 osoby w projekcie a w gitlabie dowolna ilosc
trzy ze gitlab ma wbudowane CI / CD

2
fporzo napisał(a):

Zanim zaczniesz cokolwiek robić musisz załatwić sobie jakiś komp na którym postawisz linuxa debian 9 ( jak zaczynać to z nowościami) na środowisku produkcyjnym też będziesz miał linuxa i MySql, lub PostgreSQL.
Do pisania programu możesz użyć NetBeans, Eclipse (do php), ja używam Komodo na MacOs
Żeby się czegoś nauczyć musisz mieć cel bo inaczej możesz sobie darować uczenie się teorii.

Same bzdury.
Po co ma se gościu dokładać linuxa na wejście, skoro i tak będzie sporo nauki.
Jedyne prawilne IDE to PHPstorm
Tak, daruj se uczenie teorii, różnic php5 vs php7, php PSR, MVC, OOP, dzięki temu będzie na pewno programistą który pójdzie dalej :D

1
cerrato napisał(a):

No to po pierwsze - na razie bym zostawił tego XAMPP'a i nie tracił czasu na walkę z serwerami, bo nie ma to obecnie znaczenia. Możesz równie dobrze wydać kilkanaście zł miesięcznie i sobie wykupić dostęp do jakiegoś gotowego serwera. Skoro chcesz uczyć się developerki, to nie baw się instalowaniem i konfigurowaniem serwerów, bo to już trochę osobna działka, poza tym nawet jeśli docelowo będziesz to sam ogarniał, to obecnie nie jest to dla Ciebie istotne. Po prostu - miej cokolwiek, gdzie ten PHP oraz SQL będzie działać i zapomnij o sprawie.

Jeżeli jest opcja, iż mogę operować na zewnętrznym serwerze dosyć swobodnie ze wszystkimi potrzebnymi usługami to nie wiem czy nie pójdę w tą stronę. Bo to by mi umożliwiło pracę nad kodem niezależnie od tego gdzie jestem. Kwestia opłat. Jak to kilkanaście pln miesięcznie i powiedzmy brak istotnych ograniczeń, to jest to ciekawa alternatywa.
Jeżeli chodzi o instalację wszelkich potrzebnych "paczek" (jeszcze nie wiem jak to się poprawnie nazywa) to z tego co widziałem wszedzie tutoriale.

Jak nie to XAMPP lokalnie.

Po drugie - ja osobiście bardzo lubię i korzystam z Netbeans - https://netbeans.org/. Oczywiście, ile osób, tyle opinii, dlatego nie sugeruj się nikim, tylko sam zainstaluj i pobaw się. Jak Ci się spodoba - fajnie, jak nie będziesz się w tym środowisku dobrze czuć - przejdziesz na coś innego.

Albo NotePad++ albo PhpStorm w wersji zbliżonej do NotePad++. W sensie, ze bez ułatwień w pisaniu kodu na początku. Z czasem jak sama moja głowa będzie mi wklejała wizualny wygląd template kodu który mam napisać, to sam włączę odpowiednie podpowiedzi.

Wyjaśnij, dlaczego chcesz bawić się w wirtualki. Czemu to by miało służyć? Jeśli nie masz konkretnych powodów, to tak samo, jak pisałem w pierwszym paragrafie - niepotrzebnie komplikujesz sobie życie.

Wytłumaczę wprost, bo być może mam błędną wizję tego co osiągnę. Wirtualka po to, aby odgrodzić od siebie środowiska do zabawy i do nauki. Niechcę myśleć o tym, że muszę odpalić serwer i potem go wyłączyć. Gdyby mi sytuacja pozwalała miałbym osobny komputer do programowania osobny do zabawy. Chcę to osiągnać poprzez VB. Nawet zakupiłem sobie specjalnie 3 dysk ssd na ktorym będzie tylko to co dotyczy nauki.

1

Jeśli chcesz tak ściśle oddzielić systemu do nauki oraz zabawy od siebie, a do tego masz osobne dyski, to może jakiś multiboot? Plusem tego jest fakt, że nie tracisz nic na wydajności - bo przy VM jakieś 15% mocy ucieka.

Piszesz o instalacji "paczek" - ale tak zasadniczo to o co Ci chodzi konkretnie? :P Bo nie wiem, czy trochę nie martwisz się na zapas i nie stwarzasz na siłę problemów :P

0
cerrato napisał(a):

Piszesz o instalacji "paczek" - ale tak zasadniczo to o co Ci chodzi konkretnie? :P Bo nie wiem, czy trochę nie martwisz się na zapas i nie stwarzasz na siłę problemów :P

Np PHP Composer

0
cerrato napisał(a):

Jeśli chcesz tak ściśle oddzielić systemu do nauki oraz zabawy od siebie, a do tego masz osobne dyski, to może jakiś multiboot? Plusem tego jest fakt, że nie tracisz nic na wydajności - bo przy VM jakieś 15% mocy ucieka.

Mimowszystko chcę zostawić sobie możliwość alt+tab.
Moc nie powinna uciekać. A jak zacznie to będę myślał co zmienić.

0

No ale mam wrażenie, że trochę sam się gubisz z tym, czego Ci potrzeba do szczęścia. Chcesz korzystać z composera, a jednocześnie chcesz mieć prosty edytor, który nie będzie Ci podpowiadać składni ("bez ułatwień w pisaniu kodu"). No to chcesz korzystać z udogodnień i nowoczesnych rozwiązań, czy wszystko robić ręcznie?

0
fporzo napisał(a):

Jako doświadczony starzec powiem ci co powinieneś zrobić bo jeśli zrobisz inaczej to stracisz niepotrzebnie czas. Nie słuchaj januszy programowania, którzy do dziś siedzą na windowsie i jedyne środowisko jakie ogarniają to jakiwś xamp wamp i inne ustrojstwo. Jeśli cchesz sie uczyć to możesz o tym zapomnieć.

Zanim zaczniesz cokolwiek robić musisz załatwić sobie jakiś komp na którym postawisz linuxa debian 9 ( jak zaczynać to z nowościami) na środowisku produkcyjnym też będziesz miał linuxa i MySql, lub PostgreSQL. Jeśli ktoś mówi inaczej to nawet nie słuchaj takich osób bo one nigdy nie pójdą dalej i nie będą dobrymi programistami i mówię to z wieloletniego doświadczenia. (Pomijam januszy biznesu gdzie zdecydowali że w firmie będą programiści pracować na windowsach). Możesz sobie postawić virtualna maszynę nie ma problemu o ile masz szybki sprzęt to nawet spoko.

Dlatego pojawił się temat VB i Linuxa. Fizycznie nie postawie sobie drugiego stanowiska. Bynajmniej nie obecnie.

Do pisania programu możesz użyć NetBeans, Eclipse (do php), ja używam Komodo na MacOs ale to dowolne co ci podpasuje i tak 80% funkcji nie bedziesz korzystał z twoim doświadczeniem to nawet 90% nie skorzystasz wiec ci bez różnicy.

Dlatego wybór pomiedzy NP++ lub PHPstorm

Żeby się czegoś nauczyć musisz mieć cel bo inaczej możesz sobie darować uczenie się teorii. Proponuje zrobienie aplikacji Forum albo Sklep internetowy. Ale jasno postaw sobie cel.

Mam cel. To ma być aplikacja webowa, z różnymi interfejsami dla użytkownika. Dokładnie rzecz ujmując różne panele do obliczania różnych rzeczy. Obecnie to wszystko mam w Excelu w róznych formach. Chcę to przenieść w struktury bazodanowe inne niż Acces.

Kolejnym krokiem jest przetestowanie aplikacji zanim zostanie napisana. Jeśli teraz ktokolwiek powiem że to jakieś idiotyczne co tu napisałem znaczy, że nie ma pojęcia o prawdziwym programowaniu i nie napisał ani jednej linijki dokumentacji. Dobrze przeczytałeś musisz przetestować aplikację zanim zostanie napisana.

Co masz na myśli przetestowana przed napisaniem????

Następnym krokiem jest założenie konta na GitLab i nauka smaego Gita przez dodawanie plików textowych z ich zmianą i sprawdzeniem co i jak działa. Ustanowienie kamieni miliowych, rozpisnaie Issues z twoim projektem. I kilkutygodniowa całodzienna do znudzenia zabawa tym. Najlepiej z kimś kto sie zna jak ja i razem będzie symulował dodawania, czy przywracanie wersji. Jednym z ważnych rzeczy w Git jest to że jesli masz branch o nazwie testing i branch o nazwie dev i pomyślisz sobie że chcesz mieć nowy test wiec zmergujesz dev do testing to git automatycznie zmerguje ci zmiany z testing to dev i teraz bedziesz mial syf i na testing i na dev. Takich i innych rzeczy dowiesz się gdy będziesz pracował i dasz d.... w najmniej oczekiwanym momencie.

Kolejna sprawą jest że jesli przywrocisz na gicie jakas wersje w branchu to musisz ten brancz skasowac u siebie na lokalu i sciagnac (fetch) jeszcze raz bo bedziesz mial stare pliki.

Najlepiej jest skasowac branch i zrobic nowego. Generalnie na git 80% czasu pracujesz na consoli. Zadne tam klikanie myszka jak dzieci.
Jeśli opanujesz te podstawy a zrobisz to szybko podejrzewam otworzy ci się droga o jakiej na razie marzysz.

Odnośnie GIT-a to już wiem, że początek to będzie masa błędów z mojej strony i pewnie trochę nerwów na tym stracę. I z tego co się orientowałem i napisałem wcześniej w odpowiedzi do innego posta. Wszystko na początku z palca.

Laravel to idealny framework. Jest prosty i banalny łatwy szybki i możesz stawiać aplikacje które będą łatwe w zarządzaniu i kolejni programisci nie będą mieli problemu z ich opanowaniem. Najlepiej żeby ktoś doświadczony ci pomagał. Laravel jest nastawikony na CRUD'a ale nie jest to wymóg plus Eloquent - który jest jak bajka. Potrzebujesz liste użytkoników ? Prosze bardzo

User::all();

No właśnie zastanawiam się czy jednak frameworka nie odłożyć na trochę później. Na początek dużo tych nowości. Linux, Framework, te wszystkie SASS-y, Composery itd itp. A przede wszystkim wydaje mi się, że powinienem się skupić na podstawach na nowo i je przerobić. HTML, PHP, CSS, MySQL i dopiero potem sobie dokładać kolejnych elementów.
Tylko, że ja nie wiem czy np któryś z tych elementów które wymieniłem nie jest bajecznie prosty. Ciężko się samemu określić jaki mam potencjał pochłaniania "nowości", bo za dużo zmiennych w tym bierze udział. Muszę znaleźć złoty środek, żeby nie doszło u mnie do overload...

Długa i fajna droga przed tobą. Powodzenia.
Długa, irytująca, ale ekscytująca.

1
cerrato napisał(a):

No ale mam wrażenie, że trochę sam się gubisz z tym, czego Ci potrzeba do szczęścia. Chcesz korzystać z composera, a jednocześnie chcesz mieć prosty edytor, który nie będzie Ci podpowiadać składni ("bez ułatwień w pisaniu kodu"). No to chcesz korzystać z udogodnień i nowoczesnych rozwiązań, czy wszystko robić ręcznie?

W kursie Laravela, który wykupiłem jest szykowanie środowiska do pracy i tam jest composer instalowany. Szczerze mówiąc nie wiem dokladnie co to. Liczyłem że dowiem się podczas kursu. Ale jest na mojej liście "know-how"

4

Dorgi przyjacielu sympatyczny, daleka droga do pierwszego twojego kroku. Przerabialem już ludzi, którzy budowali komputery oddzielne dyski, tweekowali pulpity, chwailili się że maja taki, a taki system albo prcoesor. Mówie no fajnie to wygląda fajnie ale ile to jest 012 podzielić na 2 to sie wysypywali na takim działaniu. Z twych opowieści, które mówisz wynika że nie masz żandnego celu, a te pierdoły z excela możesz zrobić w jednym pliku php z funkcjami. Nawet nie ma szans użyc tam Porgramowania Objektowego. Mentalnie jesteś gotowy na wszystko inne tylko nie programowanie. Jak piwinno to wygladać już napisałem. Ale ostatni tówj post jest faktycznie zasmucający. Jeśli nie wiesz do czego słuzy composer to nie zabieraj się nawet za myślenie o programowaniu.

Ale z checią wyjaśnie. Instaluje sobie środowisko na którym odpale aplikację w php. Instaluje php wersja 7.0, Laravel przynajmniej wersja 5.8, Apache versja 2.0, instaluje baze danych mysql 5.6 taki przykład. Wgrywam pliki php odpalam moja palikację i program dziala. Teraz przychodzi do nas nowy programista czyli TY. Jestes pierwszy dzien, siadam obok ciebie i mowie ci tak: Ok to zainstaluj sobie xampa czy tam debiana i potem sciagnij sobie php 7 , wez sobie pozniej zainstaluj laravela, mysql i jakies dodatkowe biblioteki zewnetrzne kod php do katalogu wgraj z nasza aplikacja i daj znac. Ty to robisz ale ci nie dziala bo okazuje sie ze zainstalowales stara baze danych inna wersje lub laravela zamiast 5.8 to 5.6

Composer to jest jak kartka z przepisem na ciasto. Tworzac projekt automatycznie tworzy sie plik jak u mnie:

"require": {
        "php": "^7.1.3",
        "anhskohbo/no-captcha": "^3.0",
        "barryvdh/laravel-snappy": "^0.4.4",
        "fideloper/proxy": "^4.0",
        "google/cloud-storage": "^1.9",
        "guzzlehttp/guzzle": "^6.3",
        "h4cc/wkhtmltopdf-amd64": "0.12.x",
        "hashids/hashids": "^3.0",
        "laravel/framework": "5.8.*",
        "laravel/tinker": "^1.0",
        "laravelcollective/html": "^5.7",
        "smsapi/php-client": "^2.1"

Wiec przychodzisz do pracy w pierwszy dzien a ja ci mowie tylko ze trzymaj projekt jest na stronie www.stronazprojektem.gitlab.com
Jedyne co robisz to w xampie lub na linuxie wchodzisz do katalogu /var/www w konsoli oczywiscie
I wpisujesz

git clone www.stronazprojektem.gitlab.com

w katalogu stworzy ci sie projekt ktory ja dodalem wchodzisz w ten katalog i wpisujesz

composer install 

I to wszystko , composer pobiera plik i patrzy co potrzebujesz i wszystko ci sam instaluje.

Teraz okazuje sie ze ktos stworyl projekt wystawil w gitlabie i ty chcesz go dolaczyc do swojego projektu bo powiedzmy jest to program ktory rysuje fajne wykresy Program ten nazywa sie wykresy-romka wiec wpisujesz w konsoli

composer require wykresy-romka

I on ci to instaluje juz calosc jednak tylko do twojego lokalnego katalogu w projekcie np vendor. Jak jestes zadowolony i zrobiles swoja czesc kodu to piszesz

git commit -am 'doalem wykresy' && git push 

ta komenda zapisze zmiany i wysle twoje zmiany na gita a potem ja robie

git pull 

I sciagaja mi sie twoje zmiany ale nie sicaga mi sie projekt wykresy-romka poniewaz jak pisałem wyzej jest on tylko w katalogu vendor a on nie jest dodawany (wysylany pushem) do projektu dlatego musze zrobic

composer update 

co sprawi ze dopiero teraz do mojego projektu zostana zainstalwoane wykresy romka do katalogu vendor

Kolejna osoba dolaczajaca do projektu jak wpisze

composer install 

to juz sciagnie calosc razem z tymi wykresami romka i nie musi aktualziwoac.

Tak to wlasnie dziala, ze composer sprawia iz zawsze i wszedzie masz takie same wersje programow. bo mozesz okreslic czy np php ma byc w werrsji 7.0 albo powiedziec ze ma byc przynajmniej w wersji 7.0 czyli jak bedzie 7.4 to ci zainstaluje 7.4. To sa podstawowe narzedzia i ja pracujac sam nad niektorymi projektami pracuje tak jakbym mial grupe programistow dzieki temu praktykuje caly czas.

Dlatego moim zdaniem tak wazne jest zeby do znudzenia tworzyc i kasowac projekty, wysylac na git, instalowac kasowac i instalwoac, zmieniac dodawac i usuwac. Taka praktyka sprawi ze z pamieci bedziez pisal w stylu

git branch
git checkout
git stash
git reset --hard branch_name

czy w pozniejszym terminie uczyl sie rozwiazaywania konfliktow albo jak postawic od nowa czysty TEST z deva i czy warto miec Master / RC / Dev / testing

Pytałes co mam na mysli testowanie aplikacji przed jej powstaniem. Na razie nie zajmuj sobie tym glowy opanuj Git i Composer na dzien dobry

1
fporzo napisał(a):

No cóż, nie chcę, aby wymiana zdań z Tobą miała znamiona przepychania się, gdyż bez wątpienia jesteś osobą, która zna to co ja dopiero chcę poznać. Aczkolwiek wydaje mi się, że zbyt krytycznie podszedłeś do mojej osoby. Czemu tak uważam?

Nic co napisałeś tutaj nie stanowi dla mnie ciemnej magii w takim sensie iż nie wiem absolutnie o czym mówisz. Odnośnie composera, szczerze mówiąc bardziej nie skojarzyłem tego do czego to służy, niż nie miałem żadnej wiedzy na ten temat. Wystarczyło iż napisałeś dwa-trzy zdania odnośnie pewnych kwestii i wszystkie klocki mi się poukładały w głowie. Cały proces, który opisałeś w poprzednim poście jest dla mnie zrozumiały i widziałem to na niejednym obejrzanym kursie. Tylko co kurs to inna forma tworzenia środowiska i ja po prostu głupieję do tego stopnia iż nie wiem co jest dla mnie optymalne w tym momencie.

Na chwilę obecną chcę zacząć kodować. I z czasem równolegle w ramach odskoku od kodu mogę zająć się Linuxem, stawianiem komponentów serwera WWW pojedyńczo, a nie kombajnem typu XAMPP.

Co do celu, który chcę osiągnąć. No cóż dla Ciebie to pikuś, jak dla doświadczonego himalaisty wejście na Śnieżkę. Ale ja się zasapię. Pamiętaj, że dla mnie zdobycie tej Śnieżki da kopa do kolejnego szczytu. Dla mnie na chwilę obecną sukcesem będzie stworzenie interfejsu użytkownika, który przy wprowadzaniu danych, będzie automatycznie tworzył kolejny wiersz do wprowadzania danych po uzupełnieniu ostatniej komórki wiersza. Wiem, że Ty to napiszesz w 5 min. Mi to w chwili obecnej zajmie kilkadziesiąt godzin nauki i pisania. Ja sobie cele stawiam realne do zrealizowania i potem chce wincyj i wincyj. Mój projekt aplikacji webowej jest rozbudowany i ma kilkanaście jak nie kilkadziesiąt funkcji dla użytkownika. Np chcę sam chcę napisać albo krok po kroku zrozumieć jak działa autoryzacja użytkownika itd itp.

Na chwilę obecną z rzeczy zupełnie nowych dla mnie, a które MUSZĘ się nauczyć to właśnie GIT. I to git obsługiwany z konsoli poleceń. Nie każ mi stawiać APACHE, PHP, MySQL osobno , bo na chwilę obecna mi to nie potrzebne. Jak pojawi się temat iż czuję się komfortowo w kodowaniu, to wtedy zajmę się tym, bo wiem, że to mi będzie potrzebne/przyda się w szukaniu nowej pracy :)

1

@Coucz: To zacznij, a nie o tym gadaj.
Na początek ogarnij: https://www.w3schools.com/php7/
Tam masz ćwiczenia, męcz do bólu aż zapamiętasz składnie, masz to wiedzieć bez domyślania.
Potem zrób jakieś mini projekty w funkcyjnym. Obadaj na youtube "Od zera do WebDeva" tam masz ćwiczenia z php.
Potem zabierz się za obiektowe, definicja obiektu, klasy, metody, dziedziczenie, ponadto rodzaje tablic, co to tablica asocjacyjna, takie pytania masz praktycznie na każdej rozmowie.
Nie ucz się Laravela, bo i tak nic na początku nie zrozumiesz.

0

@czysteskarpety: zaczynam.

Leci format kompa (przy okazji). Stawiam VB z Windowsem instaluje wszystko i od poniedziałku go.

Krzysia Stanio oglądałem. Zresztą wszystko na Polskim YT chyba przejrzałem. Dzisiaj tylko wybiorę sobie jeden kurs i ruszam. Może ktoś zaproponuje coś nowszego od Krzysia?

i7 4890k, 32 ramu i 3 dyski SSD chyba udźwigną VB?

2

Dobra Panowie. Dziękuję za kilka porad, mam nadzieję, że moje następne wątki będą Was przyprawiały o parowanie głowy :)

0 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 0