Delphi oraz C++ Builder w wersji Community Edition

0

Polacy nie gęsi i swój język już mają:
http://logo.oeiizk.waw.pl/index.php?sr=galeria

1

Stosowanie słownictwa innego niż angielskie w popularnych językach programowania, które swoją składnię oparły na angielskojęzycznej terminologii, świadczy o ograniczeniach intelektualnych autora owego kodu.

0

Jedynie sprzedaż kodu, publikacje naukowe lub intensywna współpraca międzynarodowa przy wspólnym projekcie uzasadniają pisanie w języku obcym. A ten błąd uporczywy instalacji ostatniej wersji Delphi jest opisany tak

I had the same problem with windows 10. Installation failed at the point of downloading and installing directx. I repeated it many times with no success.
Today i found in docwiki:

Installing DirectX using the GetIt Installer
If you encounter an installation error using the 10.2.3 GetIt based web installer during the DirectX installation process, we recommend doing the following:

When the "Operation error" occurs, Click "Close". Then, terminate the IDE.
Double-click the "RAD Studio 10.2" icon on the Desktop.

... and repeat all your former steps with the installer.

0

Minął prawie miesiąc od wysłania przez mnie do Embarcadero zapytania w sprawie możliwości przedłużania darmowej licencji (więcej szczegółów tutaj - https://4programmers.net/Forum/1499948), nadal nie ma żadnej odpowiedzi. Można więc chyba oficjalnie stwierdzić, że mają nas głęboko gdzieś. Widać klient, który nie płaci i wybiera wersję darmową, nie jest dla nich wart zainteresowania, szkoda tracić na niego czas...

0

Przecież już na pierwszej stronie tego wątku @lampasss wskazał w komentarzu co się stanie po roku. Nie dziw się, że nie odpisują – nie będą przecież każdemu z osobna przeklejać paragrafy z FAQ.

0

@furious programming: no nie do końca masz rację. Temat zresztą był wałkowany miesiąc temu właśnie dlatego, że nie jest to nigdzie powiedziane wprost.

Zwróć uwagę, że komentarz na który się powołujesz ma postać "[...]do przemyśleń, ale... na 99% uważam, że ta licencja jest odnawialna co roku i tyle [...] vide FAQ". To, co autor napisał jest jest jego przypuszczeniami, które później zaktualizował w oparciu o FAQ. Tutaj pojawia się też istotna sprawa, o której pisałem: w wypadku licencji bezterminowej (jak to miało miejsce np. w wersji Turbo) możesz praktycznie zawsze korzystać z programu, a w sytuacji w której musisz co rok odnawiać licencję, jest ryzyko, że producent się wycofa z takiego modelu. Zresztą o tym też wspominałem.

Ale najważniejsza sprawa - zapytanie, które zostało wysłane przeze mnie do producenta nie dotyczy możliwości przedłużania licencji, ale sytuacji, w której się tego nie zrobi. Nigdzie nie znalazłem (ani inne ludziki z forum też nie umiały mi tego jednoznacznie wskazać), co się stanie w sytuacji, w której nie odnowimy licencji. I tego właśnie dotyczyło pytanie, a nie kwestii, czy i jak można licencję przedłużyć po roku.

1

W celu rozwiania wszelkich wątpliwości odbyłem podróż w czasie żeby pokazać co stanie się po zakończeniu rocznego okresu ważności klucza.
before.PNG
after.PNG
Pozdrawiam

0

Witam,
z ciekawostek:
w opisie środowiska Delphi CE na stronie https://www.embarcadero.com.pl/produkty/delphi/d_community_edition.shtml jest napisane między innymi:

Warunkiem jest aby osoba zaczynająca pracę z Delphi CE posiadała roczne skumulowane dochody mniejsze niż $5000 (lub równowartość tej sumy). Do tej kwoty nie wlicza się wynagrodzenia wynikającego z otrzymywania pensji na podstawie umowy o pracę.

Myślałem że jak zarabiam więcej jak te $5k na rok to nie mam co ruszać tego środowiska, ale jak widać jednak nie?

Nasuwa się pytanie:
Zakładając że ktoś pracuje na umowie o pracę (firma nie programistyczna) i chciałby sobie dorobić tworząc swoją aplikację (na podstawie doświadczeń z branży oraz zetknął się ze środowiskiem Delphi), to te dochody w kwocie do $5k (jeśli znajdą się klienci) to raczej jako JDG?
Chodzi o wystawianie rachunków/faktur.
No bo jak inaczej osiągnąć te dodatkowe dochody będąc w zgodzie z naszym krajowym prawem?
Chyba nie jest to odosobniony przypadek.
A tym inkubatorom i startupom jakoś nie ufam.

Pozdrawia
Brunatny Jeleń

0

Tak w ogóle to nie wynika z podanego zapisu, że te dochody muszą mieć związek z programowaniem. Czyli zasadniczo np. ogrodnik mający JDG i z niej osiągający te 5k$ teoretycznie nie powinien móc korzystać z wersji darmowej ;)

0

Ta krótka informacja jasno informuje, że limit dochodów nie dotyczy pracy na etat. Tak więc jedyne dochody brane pod uwagę jeśli o ten limit chodzi, to te związane z wykorzystywaniem środowiska Delphi. Natomiast konkrety związane z typem działalności nie są podane, albowiem w każdym kraju (gdzie embarcadero prowadzi interesy) wachlarz umów może być (i pewnie jest) różny.

Tak więc według mnie nieważne w jaki sposób na tym Delphi zarobisz, ważne, abyś nie złamał postanowień licencyjnych oprogramowania. Natomiast sprawy związane z podatkiem i rozliczeniami z US nie leżą w interesie embarcadero, więc o umowach nic nie wspominają, bo nie muszą (a nawet nie powinni).

0

Tak więc jedyne dochody brane pod uwagę jeśli o ten limit chodzi, to te związane z wykorzystywaniem środowiska Delphi

Tutaj sobie to dopowiadasz. Oczywiście, podejrzewam, że takie były zamierzenia producenta, ale faktem jest, że w podanym kilka postów wyżej cytacie nic takiego nie jest powiedziane.

Wyłączenie dotyczy jedynie pracy na etat, ale interpretując całość dosłownie można dojść do wniosku, że jeśli poza etatem sobie dorobiłem 5 tysięcy dolarów jako np. ogrodnik, to nie mam prawa korzystać z darmowego Delphi ;) Przejrzałem podany przez Jelenia link i NIGDZIE nie jest wprost napisane, że ten "skumulowany dochód" ma mieć związek ze sprzedażą aplikacji napisanych w Delphi. Nie jest nawet napisane, że w ogóle ma mieć związek z programowaniem. Dlatego uważam, że moja wersja z ogrodnikiem, jakkolwiek zdroworozsądkowo wydaje się absurdalna, ale jednak jest poprawna.

1
cerrato napisał(a):

Tutaj sobie to dopowiadasz. Oczywiście, podejrzewam, że takie były zamierzenia producenta, ale faktem jest, że w podanym kilka postów wyżej cytacie nic takiego nie jest powiedziane.

A co niby embarcadero obchodzą dochody związane z pracą na etat? Jak niby mieliby sprawdzić zarobki licencjobiorcy, jeśli jego praca w ogóle nie jest związana z programowaniem? Nijak. Sami napisali, że dochód z etatu nie jest brany pod uwagę, a to ile zarobisz na lewo kopiąc ogródki nikogo oprócz Urzędu Skarbowego nie obchodzi.

Skoro nie jest jasno i szczegółowo napisane co i jak, to należy ten zapis jakoś interpretować, a jak już te słowa interpretować, to w najbardziej logiczny sposób. Tak więc jeśli macie wątpliwości co do kwestii zarobków to piszcie do embarcadero z prośbą o doprecyzowanie, bo po to mają swój support, albo pobierzcie Lazarusa i skończcie się głowić nad kruczkami w licencjach.

0

No właśnie problemem jest to, że czasami logika nie pokrywa się że stanem faktycznym. Oczywiście, ten zapis o 5 tysiącach jest orientacyjny i umowny, bo za bardzo nie ma nawet jak tego sprawdzić, ale faktem jest, że w razie sprawy w sądzie raczej sędzia się skupi na tym, co jest zapisane w umowie/licencji, a nie tym, co zostało sobie dopowiedziane zgodnie z logika...

A co do Lazarusa to zgadzam się w 300% :D

0

Ja nie widzę problemu w zrozumieniu tego cytatu – z niego wynika to co ma wynikać. Zresztą zacytowane słowa nawet nie pochodzą z licencji, a z krótkiego opisu warunków korzystania z oprogramowania. Chcecie poznać szczegóły to zapoznajcie się z treścią licencji.

Zresztą na stronie spod podanego linku (czyli tego) jak byk jest napisane w żółtej ramce, że:

Jeśli jestem zatrudniony w firmie i osiągam tam dochody większe niż $5000 w skali roku, czy mogę korzystać z Delphi Community Edition na swój własny, prywatny użytek?

Tak. Możesz pobrać Delphi Community Edition jako indywidualny programista i używać go do tworzenia aplikacji na własny użytek lub w calach komercyjnych (musisz pamiętać, że jako indywidualny programista możesz korzystać z Delphi CE tylko do osiągnięcia przez siebie skumulowanego, rocznego dochodu nieprzekraczającego równowartość $5000.

Więc głowicie się nad czymś, co pół ekranu niżej jest jasno zdefiniowane. Skumulowane roczne dochody nie mogą przekraczać pięciu tysi. Zresztą we wcześniej zacytowanym fragmencie też o skumulowaniu napisali (co mi jakimś cudem umknęło). Tak więc myślę, że sprawa wysokości i typu dochodów jest już wyjaśniona.

A to w jaki sposób mają zamiar walidować roczne dochody licencjobiorców, to już ich problem.

1

Może to takie moje zboczenie wynikające z wielu lat analizowania i pisania różnych umów, ale ja patrząc na te cytaty nie widzę tam ścisłego odwołania do programowania. Pojęcie "dochodu skumulowanego" (jeśli się mylę to proszę o podanie stosownego dokumentu) nie jest nigdzie zdefiniowane (podobnie jak np. często używane w różnych dokumentach pojęcie "dni roboczych"... nie ma czegoś takiego, w ustawie są jedynie określone dni ustawowo wolne, więc każdorazowo powinno się w umowie wprowadzić definicję "dni roboczych"), to jest radosna twórczość Embarcadero (pewnie wynika z tłumaczenia zapisów z innego kraju, gdzie są inne przepisy podatkowe), ale niestety, autor tego sformułowania nie pokusił się o doprecyzowanie, co miał na myśli, więc mamy tutaj szerokie pole do snucia domysłów.

Zresztą najważniejsza rzecz w tym wszystkim to fakt, że zapis powinien brzmieć jednoznacznie, jakoś w stylu "warunkiem korzystania z wersji darmowej jest nieprzekraczanie rocznego przychodu/zarobku/dochodu/cokolwiek innego osiągniętego w efekcie wykorzystywania darmowej wersji Delphi". Na logikę to niby bardzo podobne/prawie to samo, ale z prawnego punktu widzenia takie detale maja ogromne znaczenie.

1

A może jest inaczej. Może wyszli z założenia, że jak ktoś zarabia dużo* to powinien sobie kupić wersje płatna ;p

  • Oczywiście to kwestia względna.
1

@Świetny Samiec: IMO to jest naturalne – skoro kogoś stać, to powinien sobie kupić. Wersja darmowa raczej targetowana jest na uczniów/studentów, niż na małe firmy – ma na tyle okrojoną funkcjonalność, że trudno by z tym poważniej pracować, ale wystarczająco dużą, aby zachęcić do używania i nauki, a tym samym później do zakupu licencji.

0
furious programming napisał(a):

Wersja darmowa raczej targetowana jest na uczniów/studentów, niż na małe firmy – ma na tyle okrojoną funkcjonalność, że trudno by z tym poważniej pracować

A w czymże wersja CE "ma na tyle okrojoną funkcjonalność" w stosunku np. do wersji pro?

1

Napisałem w komentarzu pod ostatnim postem @furious programming nie ma komponentów umożliwiających łączenie się z zewnętrznymi bazami danych poza tym to praktycznie wersja pro.

0

Z tego co wiem to dokładnie tak tak pro(jeżeli pisząc zewnętrzne bazy danych masz na myśli zdalne serwery SQL).

a i jeszcze brak (w pro) możliwości łączenia z komercyjnymi serwerami w rodzaju Oracle czy MSSQL

1

Jednak przecież zawsze można doinstalować np. ZeosLib i wtedy już będzie można się łączyć z czym się zapragnie.

1

To akurat wiem bo współtworzę ZEOS-a.
Zaciekawiło mnie po prostu stwierdzenie że CE "ma na tyle okrojoną funkcjonalność".

... a ono ma raczej okrojoną "licencjonowalność"

1

Może nie do końca w temacie ale przy okazji wydania Delphi oraz C++Builder w wersji Community Edition zainstalowałem prywatnie u siebie ,
ok - nawet coś na Androida uruchomiłem i to w miarę szybko.
Ostatnio na firmie dział URE piszemy aplikacje do utrzymania ruchu w lazarusie, pomysłem że kupimy na firmę Delphi 10.3 z obsługą msSQL.
Ale po rozmowie okazuje się że licencja jest od stanowiska, Pan mi zaproponował Delphi Enterprise 3,636.90 € lub Architect €5,819.40.
Wszytko licencja na 1 komputer . Jak mamy 3 automatyków to już cena kosmos.
Jednak żeby zaiwestować w embarcadero trzeba robić duże tematy.

0

@zaspany: A czemu chcecie przejść z Lazarusa na Delphi? Czego Wam brakuje? Wiem, że jest to trochę inny poziom UI, ale Delphi też ma swoje za uszami, a do tego jak piszesz - troszkę kosztuje. Napisz proszę, co jest powodem chęci ucieczki od Lazarusa.

0

Tzn chcemy oprogramować terminale przenośne z czytnikami kodów kreskowych, NFC + ms sql.
W Delphi fajnie wygląda przełączanie miedzy platformami Android, Windows, iOS.

3

Proponował bym uważać, z pobieraniem tej wersji ze względu na ploty, że ludzie mają naliczane kary i roszczenia przez producenta ze względu na instalacje wersji Community (https://groups.google.com/forum/#!topic/pl.comp.lang.delphi/lQDcurJsXqA).

Sprawdziłem jeszcze raz opis tej wersji i widzę tutaj nawijanie makaronu na uszy i nie wiem, ale podejrzewam tutaj o zgrozo łapanie ludzi na sprzeczne informacje.

Z FAQ:

Często zadawane pytanie

Jeśli jestem zatrudniony w firmie i osiągam tam dochody większe niż $5000 w skali roku, czy mogę korzystać z Delphi Community Edition na swój własny, prywatny użytek?

Tak. Możesz pobrać Delphi Community Edition jako indywidualny programista i używać go do tworzenia aplikacji na własny użytek lub w calach komercyjnych (musisz pamiętać, że jako indywidualny programista możesz korzystać z Delphi CE tylko do osiągnięcia przez siebie skumulowanego, rocznego dochodu nieprzekraczającego równowartość $5000.

Czyli będąc zatrudnionym i zarabiającym powyżej 5k można używać,ale nie można zarabiać więcej niż 5k skumulowanego - cokolwiek to znaczy ....

Dalej można czytać:

Dla kogo jest wersja Delphi Community Edition?

Wersja Delphi CE jest przeznaczona głównie dla indywidualnych programistów, hobbystów, studentów uczących się nowych języków programowania, programistów rozpoczynających tworzenie międzyplatformowych aplikacji, programistów utrzymujących projekty open-source w Delphi, osób uczących się programowania w środowisku Delphi. Warunkiem jest aby osoba zaczynająca pracę z Delphi CE posiadała roczne skumulowane dochody mniejsze niż $5000 (lub równowartość tej sumy).** Do tej kwoty nie wlicza się wynagrodzenia wynikającego z otrzymywania pensji na podstawie umowy o pracę. **

Odradzał bym instalacje oprogramowania z tak niejasnymi zasadami. Brzmi to jak upadająca firma, która ew. chce nałapać roszczeń i je sprzedać. Nigdy nie słyszałem, o żadnych roszczeniach innych firm względem wersji community ich produktów (Microsoft, JetBrains etc.) ...

0

https://4programmers.net/Forum/1499634 - jak pisałem pewien czas temu, że zasady licencji są niejasne i istnieje ryzyko, że można się wkopać to zostałem wyśmiany i potraktowany jak jakiś oszołom. A wygląda, że jednak miałem trochę racji. Dla takich chwil warto żyć :D

P.S. Czy masz jakieś informacje odnośnie tego, w jaki sposób chcą weryfikować ten dochód/przychód/zarobki?

1

Niechętnie ale przyznam Tobie racje, o ile te ploty się potwierdzą. Ofc. nie, że Ciebie nie lubię, ale dlatego, że ta rzeczywistość jaką przewidziałeś jest kiepska. Jak coś więcej będę wiedział to dam znać.

1

Ukazała się kolejna wersja 10.3.2
Zmiany: http://docwiki.embarcadero.com/RADStudio/Rio/en/10.3_Rio_-_Release_2

0

Witam Panów,
Przeczytałem wszystkie komentarze i nie zauważyłem żadnego związanego nawiązujacego do problemów z oprogramowaniem na ios .
Embarcadero z opóźnieniem dostarcza łatki na obsługę oprogramowania ios. Dość często Apple zmienia programy na ios co wiąże się z problemami komunikacji z (synchronizaclą) z programami developerskimi Apple. Nie wiem czy wersja community rozwiązuje ten problem?

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1