Ogólnoświatowa usługa elektroniczna - rozliczanie vat

1

Przed zasadnicza treścią od razu odpowiem na zarzuty/propozycje które się zapewne by pojawiły :)

  1. Tak mam zamiar się skonsultować z doradcą podatkowym/radcą prawnym/... kimkolwiek kto kto się tym zajmuje.
  2. Pozwolę tak szeroki i delikatny temat odpuścić póki co mojej księgowej i skonsultować to z kimś z pkt 1).

Z racji tego, że zanim się skonsultuje z kimś z powyższych chce mieć jakąś wiedze na temat i dłubie w sieci w związku z tym ale dostaje sprzeczne informacji, co powoduje mój ból głowy, który wole zmniejszyć dzięki forum. Może ktoś już się zajmował czymś podobnym.

2 przypadki:

  1. Wydaje aplikacje żyjącą na donacji (paypal), aplikacja darmowa ale z prośbą o dobrowolną wpłatę $ na rozwój jeśli komuś się spodobało i chce dalszego rozwoju. Czy dobrze rozumiem, że w takim przypadku:
  • dokumentem potwierdzającym wpłaty i dochód bedą wyciągi z paypala
  • żadnych faktur nie wystawiam no bo nikt nic nie kupił
  • jest to księgowane jako dochód dodatkowy/z innych źródeł
  • nie odprowadzam vatu
  1. Usługa elektroniczna dostępna przez stronę:

Dla polski:

  • FIRMA (CZYNNY PODATNIK VAT) - faktura vat na 23%
  • OSOBA FIZYCZNA LUB INNA FIRMA - faktura vat na 23%

Dla UE:

  • FIRMA (CZYNNY PODATNIK VAT) - faktura vat na 0% (odwrotne obciążenie) - trzeba posiadać vat-ue (czy vatowiec można sprawdzić na http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/vatRequest.html)
  • OSOBA FIZYCZNA LUB INNA FIRMA - faktura vat na 23% - traktuje się to tak jakby miejsce wykonywania był kraj usługodawcy

Kraje poza UE:

  • FIRMA (CZYNNY PODATNIK VAT) - faktura vat na 0% (odwrotne obciążenie) - czy da się sprawdzić że jest to płatnik vat???
  • OSOBA FIZYCZNA LUB INNA FIRMA - faktura vat na 23% - wymaga rejestracji w każdym kolejnym państwie lub korzystania z procedury MOSS

Jest to jakaś masakra, jestem ciekaw czy w takim USA też aż takie zawiłości są... ale mniejsza o to, pytanie brzmi czy to co rozpisałem jest zgodne z rzeczywistością według waszej wiedzy?

UWAGA! Proszę wypowiadać się tylko jeśli miałeś z czymś takim do czynienia i cokolwiek możesz wnieść do tematu.

1

Zgadza się z moją wiedzą w temacie, z zastrzeżeniem, że to co wymieniłeś jako "kraje poza UE" dotyczy tych państw, z którymi Polska ma podpisaną umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania (z większością ma). Gdy nie ma, to może być jeszcze inaczej, tzn. może faktycznie wystąpić podwójne opodatkowanie (trzeba by sprawdzić zasady w tym kraju).

czy da się sprawdzić że jest to płatnik vat???

Prosisz kontrahenta o podanie numeru VAT, jeśli go nie podaje, wystawiasz fakturę podwyższoną o 23% VAT i tyle.
W google znajdziesz strony do weryfikacji, czy numer VAT jest prawidłowy.

0

@aurel: czyli przykładowo jeśli z Japonią ma polska umowę to normalnie rozliczam tak jak to w punkcie o UE? i osoby fizyczne i firmy? głównie chodzi mi o te procedurę moss, jeśli najważniejsze państwa poza ue nie będą wymagały tej procedury to ją po prostu oleje bo i tak chodzi mi o konkretne rynki.

0

NIE TRAFIAJO DO MNIE TWOJE UZASADNIENIA!!! MARSZ DO DORATCY!!!!

A na poważnie - wysyłasz coś komuś za pobraniem? Jako osoba prywatna, czy jako "firma"? Bo jak coś komuś wysyłasz fizycznie (elektronikę) to przygotuj się na ewentualne atrakcje ze strony urzędów celnych.

0
Wesoły Kot napisał(a):

NIE TRAFIAJO DO MNIE TWOJE UZASADNIENIA!!! MARSZ DO DORATCY!!!!

A na poważnie - wysyłasz coś komuś za pobraniem? Jako osoba prywatna, czy jako "firma"? Bo jak coś komuś wysyłasz fizycznie (elektronikę) to przygotuj się na ewentualne atrakcje ze strony urzędów celnych.

Napisałem wyraźnie usługa poprzez stronę, wszystko się dzieje automatycznie ja jedynie liczę kasę i rozwijam, nie ma nic fizycznego, ja udostępniam narzędzie online do używania za opłatą. Wszelkie wymogi "usługi elektronicznej" są spełnione. I jakbyś czytał wyraźnie to byś widział, że piszę o wystawianiu faktur, więc pomyśl czy jakbym nie miał firmy to bym się pytał o takie rzeczy? A no i czy jakbym nie miał firmy to czy bym mówił o swojej księgowej? Tak mam firme, jestem czynnym płatnikiem vat w dodatku posiadającym europejski nip (vat-ue).

1

@mr_jaro nie chcę wprowadzić w błąd, bo po poza UE to robiłam usługi dawno temu i tylko raz, do tego za pośrednictwem Upworka - musiałam do tego wysłać jakieś "ichnie" PITy, na szczęście online. Więc wiadomo - zweryfikuj to co piszę u kogoś mądrzejszego i z aktualną wiedzą ;)

@aurel: czyli przykładowo jeśli z Japonią ma polska umowę to normalnie rozliczam tak jak to w punkcie o UE?

Nie, z tego co wiem, to krajów spoza UE nie rozliczasz tak jak w UE, tylko tak jak napisałeś w pierwszym poście:

Kraje poza UE:

FIRMA (CZYNNY PODATNIK VAT) - faktura vat na 0% (odwrotne obciążenie) - czy da się sprawdzić że jest to płatnik vat???
OSOBA FIZYCZNA LUB INNA FIRMA - faktura vat na 23% - wymaga rejestracji w każdym kolejnym państwie lub korzystania z procedury MOSS

Gdy ja to robiłam, to jeszcze nie było MOSSu, stąd potrzebne były te dodatkowe deklaracje wysyłane do USA.

A moje zastrzeżenie dotyczyło tego, że jeżeli jakiś kraj nie ma z Polską umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, to możliwe jest, że musiałbyś zapłacić podatek i w Polsce, i w tym kraju również.

https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-nowa-procedura-moss-zasady-rozliczenia-vat

0

@aurel: dzięki i tak pomogłaś, bo w tych opisach to się można zgubić ze 3 wieczory podchodziłem do tematu i czytałem, żeby takie wnioski wysnuć jak podałem.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1