Matura z informatyki.

0

Hej, podchodzę w tym roku do matury z rozszerzonej informatyki w sumie w następnym ale mniejsza.
Mam pewną zagwozdkę odnośnie wyboru języka programowania.
Najchętniej wziął bym sobie Pythona,fajny,prosty ,elegancki,mało kodu w stosunku np do takiego C++ , klepałem w szkole trochę C++ w domu Java jakieś podstawy do obiektówki.
Tyle że z rozporządzenia wynika,jeśli dobrze je rozumiem to nie mogę wziąć Pythona
title

Czytaj sam dół.
Czyli ja jestem takim rocznikiem że nie mogę brać Pascala bo go wyrzucili i Pythona też bo dopiero od następnego rocznika tak?

Trochę bez sensu jeśli dobrze rozumiem.
Więc mam wybór między C++ a Javą co na moim miejscu byście obrali ? C++ chyba trochę bardziej skomplikowany niż Java ale w sumie w Javie trzeba znać tak samo te wszystkie klasy i metody do niej.
Jeżeli moglibyście to jakieś fajne materiały etc. do podrzucenia i jakąś książke do nauki algorytmów czy samego C++ byłbym wdzięczny.

0

Tu i tu nie będziesz miał dostępu do internetu, a wszystko będzie bazowało na podstawach, czyli i tak nie zdasz.

0

No raczej?, ambitnie kolega ale ja nie z takich idź trollować na wykopie.
Czekam na jakieś sensowne wypowiedzi.

0

Zobacz sobie stare matury, zobacz, czy to tylko algorytmiczne zadania, czy coś innego, clean code nikt tam nie sprawdza, byle jak ważne żeby wynik był dobry.

0

Weź język, w którym lepiej się czujesz i w którym przerobisz/przerobiłeś więcej zadań maturalnych. Ja pisałem swoją maturę w C++ z dwóch powodów:

  • C# i tak nie było na liście języków
  • komputery w szkole nie dawały rady z czymkolwiek lepszym niż DevC++
1

Na maturze z informatyki, pisanie ładnego kodu i przekazywanie zmiennych przez parametr to strata czasu. Robisz zmienne globalne i się nie przejmujesz. Ważny jest wynik.

0

A przypadkiem więcej rzeczy na tej maturze nie jest z baz danych i arkuszy kalkulacyjnych?

Zadania typu: wyciągnij XYZ z 1000 linijkowego pliku tekstowego, który da się zimportować do db.

0

Na części praktycznej są trzy zadania: po jednym z programowania, baz danych i Excela. Każde ma równą ilość punktów do zdobycia. A przynajmniej tak było kilka lat temu (już na nowej maturze).

0

Polecicie jakąś książę ?
Myślałem nad Język C++.Szkoła Programowania Stephena Prata co sądzicie ?

0

Jak masz stary sprzęt w szkole to polecam Javę, z własnego doświadczenia wiem, że wtedy kombinujesz, żeby dokonać jak najmniej ilości kompilacji :P
Nie ważne jaki język wybierzesz, ważne czy będziesz potrafił napisać, żeby działało.

0

Podchodziłem w tym roku. Wybrałem Javę, bo lepiej się z nią czułem. Ktoś wcześniej napisał, że jest po 1 zadaniu z excela, accessa i programowania - to nieprawda. Są 3 zadania, do każdego jest co najmniej jeden plik .txt zawierający dane. Jak umiesz, to możesz zrobić każde zadanie własnym programem, albo wszystko w accesie. To ty wybierasz narzędzie. Faktem jest, że zadanie z elementami statystyki łatwiej jest zrobić w excelu niż w accesie.
Co musisz przerobić:

  1. Algorytmy z tej listy https://docs.google.com/spreadsheets/d/10QCR_QhQwQLisdMAeqlXkSj7uNwRF1y8z5tCPGXgFBE/edit?usp=sharing
  2. Wcześniejsze matury wraz z odpowiedziami (do znalezienia na stronie CKE).
  3. Jakiś internetowy kurs excela i accessa - ja się wyłożyłem nie znając nazw funkcji w excelu, straciłem kawał czasu szukając tego co było mi potrzebne (do accessa opłaca się poduczyć TSQL).
  4. Musisz nauczyć się kombinować z optymalizacją - w części pisemnej jest wysoko punktowane zadanie typu "zapisz program (w wybranym języku lub jako listę kroków) który zrobi X". Klucz odpowiedzi zakłada, że zoptymalizujesz kod w maksymalnym możliwym stopniu. Tutaj: http://www.algorytm.edu.pl/algorytmy-maturalne.html znajdziesz większość zadań z poprzedniego linku, zoptymalizowanych zgodnie z kluczem. Co ciekawe, zadanie praktyczne nie jest sprawdzane pod tym kątem.
  5. Koniecznie wykuj na pamięć odczyt pliku w wybranym języku programowania, im prostsza metoda tym lepiej.

Powodzenia na maturze.

0

Ja zdałem bez problemów nie było to jakoś super skomplikowane, dla chcącego nic trudnego ;)

0

Dzięki za wypowiedzi , przy języku jednak obstanę C++ jakoś więcej materiału odnośnie algorytmów jest w tym języku niż np w takie Javie.
Książkę niedługo zamówię.,do tego nauka algorytmów,matur z poprzedniego roku,access i excel jakiś kurs ( chyba będę miał i tak z tego kurs, jestem na projekcie unijnym) więc powinno być dobrze :) .
Jak by ktoś miał jakieś materiały lub chciał się powymieniać wiedzą materiałami itd, zapraszam na pw ;)

0

C++ jakoś więcej materiału odnośnie algorytmów jest w tym języku niż np w takie Javie

To bez różnicy akurat bo dla takich zastosowań kod w C++ mapuje się praktycznie 1:1 do Javy. Użycie C++ oznacza że będziesz marnował czas na debugowanie jakichś głupich błędów bo kod się po prostu "wysypie" podczas gdy w Javie dostaniesz ładny komunikat co i gdzie dokładnie poszło nie tak.

0

Jeżeli nie masz naprawdę dobrych nawyków programowania w C++ to odpuść, weź Javę. W C++ programuję 12 lat, 9 zawodowo. I do tej pory zdarza mi się naciąć ;).

Gcc 4.5 pochodzi z 2012 roku. O c++11 czy c++14 zapomnij jeżeli dostaniesz akurat wersje 4.5. Javę masz gwarantowaną w wersji 8, do tego niezłe IDE.

0

jeżeli ktoś decyduje się pisać rozszerzoną (i w sumie tylko taka już jest) maturę z informatyki w C++, to zakładam że ma w tym języku coś więcej niż jednomiesięczne doświadczenie. I takie błędy jak przekroczenie zakresu tablicy widzi bez uruchamiania programu, a ewentualnego segfaulta od razu skojarzy z przyczyną. @nalik: złożoność nie ma znaczenia, bo tych danych nie jest na tyle dużo :P A używany kompilator jest ściśle określony i zapisany w protokołach, więc nie ma prawa się wywalić bo jest całkowicie inne środowisko. No chyba że ktoś ostro kombinuje, to cóż

U mnie w szkole ludzie po chemii którzy nie ogarniali rekurencji mieli dobre wyniki z rozszerzonej, więc nie powiedziałbym że tak będzie dla wszystkich. Z Javą przynajmniej nie trzeba valgrindem przejechać, błędy są oczywiste i z ładnym stacktracem.

0

Nie przeczę że Java jest wygodniejsza, ale z drugiej strony nie demonizuję C++. Bez rekurencji to praktykę da się zrobić bez większych problemów bo tu jest więcej przetwarzania gotowych danych niż jakichś skomplikowanych algorytmów. Gorzej byłoby tylko z zadaniami z pierwszej, teoretycznej, części - tam zawsze jest jedno/dwa zadania typowe z rekurencją.

0

W części teoretycznej piszesz jakimś pseudokodem. A te zadania z rekurencją nie są jakoś specjalnie straszne, jak ją rozumiesz.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1