Czy warto uczyć się programowania , nie biorąc pod uwagę pracy u kogoś na etacie ?

1

Witam

Czy można zostać w ogóle dobrym programistą , jeżeli będziemy pracowali poza etatem ?
Freelancing wydaje się być mało opłacalny , strony internetowe czy jakieś proste aplikacje tworzą już 15 letnie dzieciaki , w dodatku za grosze albo nawet za darmo , żeby sobie zbudować portfolio.Niedługo tacy Hindusi i Bangladeszczanie , rozwiną swoje umiejętności i konkurencja na rynku jeszcze się powiększy (Więc o klienta z zagranicy będzie bardzo ciężko).
Więc co ? Sklep internetowy ? Własna gra ?
No ale samemu się wiedźmina nie stworzy , a jak zbierzemy zespół i zaczniemy projekt to i tak zapewne byśmy się zajmowali wszystkim , tylko nie programowaniem.
Mam obecnie 20 lat i uczę się programować (naprawdę to lubię) , chciałbym w przyszłości pracować na siebie i tak jakoś nie bardzo widzę tutaj możliwości , żeby dobrze na tym zarabiać (Poza etatem).
Sry za chaos w wypowiedzi , pozdrawiam.

1

eeee nie czaje ciebie. Chodzi ci o to, ze nie chcesz pracować na etacie ale chcesz programować i na tym zarobić? Sam do tego dąże ale etapami.

  1. po technikum robiłem, przez 1,5 roku jako freelenacer
  2. gdy uznałem, że już mogę uderzać do firmy to zacząłem normalną prace w firmie trwa to już 2,5 roku
  3. od marca powoli z kolegą robię plany na własny biznes, prawdopodobnie pod koniec roku otworzymy spółkę dla startupu
  4. jak wypali startup to oczywiście rezygnujemy obaj z pracy i poświęcamy się w 100% własnemu projektowi
  5. ???? może własne korpo kto wie :)
0

No to sprawdzmy twoje umiejetnosci
Chcesz gry to moze zacznij od czegos latwiejszego np sprawdz kod ktory niedawno zamiescilem

Jakis czas temu pewien koles zamiescil kod ktory mu nie dzialal

void Przesiewanie(int l,int p,int *A)
{
   int i,j;
   int x;
   x=A[l];
   i=l;
   j=2*i+1;
   while(j<=p)
   {
      if(j<p && A[j]<A[j+1])
         j++;
      if(x<A[j])
      {
         A[i]<A[j];
         i=j;
         j=2*i+1;
      }
   }
   A[i]=x;	
}

void BudujStog(int n,int *A)
{
    for(int i=(n-2)/2;i>=0;i--)
       Przesiewanie(i,n-1,A);
}

void SortowanieStogowe(int n,int *A)
{
   BudujStog(n,A);
   int x;
   for(int i=n-1;i>=1;i--)
   {
        x=A[0];
        A[0]=A[i];
        A[i]=x;
        Przesiewanie(0,i-1,A);
}

Potrafilbys poprawic mu ten kod ?

0

Może sprecyzuję i uporządkuję o co mi chodzi :

Mamy osobę która dopiero raczkuje w tej branży i niewiele potrafi , zna całkiem dobrze angielski i ma opanowaną matematykę na poziomie średnim powiedzmy.Chce zacząć zarabiać programując , ale wyklucza prace u kogoś na etacie.Teraz pytania :

1.Czy programista niepracujący na etacie , może się rozwijać i być naprawdę dobry w tym co robi np.jako Freelancer ?
2.Jakie są opłacalne alternatywy dla pracy na etacie ?
3.Zapewne jest gdzieś osobny wątek dotyczący przyszłości programowania , ale chciałbym zapytać ekspertów jaką widzą przyszłość , dla programowania.Dzisiaj przebranżawiają się ludzie nawet po 30-stce , po 6-tygodniowych kursach , oczywiście oni nie potrafią zbyt wiele , ale skutecznie zapchali rynek dla juniorów.Czy będzie jeszcze można dobrze zarobić jako programista , nie będąc w 1-2 % ludzi na górze wśród specjalistów ? Trochę mi się zaczyna wydawać już że programiści , to tacy po prostu upgrejdowani pracownicy produkcyjni.

Moim marzeniem jest w przyszłości praca na siebie , polubiłem programowanie ale po prostu nie widzę tutaj możliwości zarabiania dobrych pieniędzy , poza etatem.Zresztą na etacie też stawki dla nowicjuszy będą zapewne spadać z roku na rok.
Założyłem ten temat gdyż wczoraj rozmawiałem ze znajomym , ma małą firmę brukarską , zatrudnia kilku ludzi , Jeździ wypasionym Audi , niedawno kupił dom za gotówkę , a ma dopiero 35 lat !
Facet po zawodówce ,nie miał bogatych rodziców, nie jest to tytan intelektu , ale kasę zarabia mając porządny fach w ręku.
Wiem że w życiu nie można się kierować wyłącznie pieniędzmi , ale po prostu zastanawiam się czy programować sobie hobbystycznie, czy po prostu skupić się na tym jako sposobie zarabiania na życie.
Ilość czasu poświęcona na przyswojenie wiedzy , wydaje mi się po prostu , nieproporcjonalna do korzyści które z tego by wynikły.

0

Twój kolega, mimo, że nie ma wyższego wykształcenia, ma inne cechy, które pozwoliły mu osiągnąć sukces. Aby osiągnąć sukces trzeba mieć pewne cechy, a pewne inne są tylko składową sukcesu i nie muszą być wspólne. On ma fach, co Ty masz, jeśli chcesz zarabiać jak on? Z matematyki? Pewnie się da. Pomyśl jak, pomyśl jak zrobić z tej wiedzy biznes. Lubisz programować? Wymasteruj umiejętności i zrób z tej wiedzy biznes. Wielu programistów założyło i dalej zakłada firmy lub start-upy. Oczywiście nigdy nie wyjdzie, jeśli nie będziesz miał tych przedsiębiorczych cech, które ma Twój kolega.

0

Freelancing wydaje się być mało opłacalny , strony internetowe czy jakieś proste aplikacje tworzą już 15 letnie dzieciaki , w dodatku za grosze albo nawet za darmo , żeby sobie zbudować >portfolio.Niedługo tacy Hindusi i Bangladeszczanie , rozwiną swoje umiejętności i konkurencja na rynku jeszcze się powiększy (Więc o klienta z zagranicy będzie bardzo ciężko).

co? freelancing mało oplacalny ? śmieszne... ile jest takich 15-latków? nie sztuka obejrzeć poradnik na youtube i zrobić kopię prostej strony/apki - jak np. to-do list czy snake.
Gdyby 15-latki potrafili robić rozbudowane strony/apki (na tysiące linijek kodu) to możliwe, że byłby mały "kryzys" w naszej branży...
technologii jest tak dużo... sam frontend ma: html5, css3, javascript, react, angular itp., backend podobnie...

3

Hindusi bardzo dobry przykład... ile to już stron musiałem zaorać i napisać od nowa po takich bo klient chciał tanio i dostał tanio tylko, że zbugowane tak, że się nie dało korzystać.

0

**więc jak to w końcu jest z tą pracą jako freelancer? czy trudno znaleźć swoje pierwsze zlecenie na zagranicznych portalach typu guru ? bez doświadczenia, ale z ciekawym portfolio. Front-end.
**

0

Mam obecnie 20 lat i uczę się programować (naprawdę to lubię)

Jak co druga osoba zadająca w koło macieju te same pytania o pracy jako programista. Pytanie za 100 punktów, jaki procent z nich wchodzi na poziom komercyjnym?

0

Ja tylko nie rozumiem dlaczego od razu wszystko się sprowadza do perspektyw pracy na zleceniach dla klientów zagranicznych? A szczególnie jeszcze na takich bazarach jak wszelkiej maści portale dla freelancerów. Angielski na poziomie co najmniej advanced i to nie tylko w pisaninie ale i w gadaninie, żeby się przez Skype swobodnie dogadać i jeszcze co najważniejsze zrozumieć o co klientowi chodzi. A tacy potrafią często wydziwiać. Na Oferii jest typowo od 50 - 80 wykonawców na rożne takie strony dla firm a nawet portale (no fakt, ze względu na większy poziom trudności konkurencja rzecz jasna mniejsza). Ciekawe ile jest w takim przypadku na Guru czy Freelancer.com, biorąc pod uwagę realizację np. portali albo stron wizytówek dla firm?

Pracuję już od kilku mies. dla tej samej firmy przy realizacji kolejnego portalu, mam naprzód kolejną robotę ale żeby się w ten sposób wkręcić to wcale nie jest tak łatwo. Kilka mies. temu napisałem do firmy z i tak to się zaczęło. Udało mi się wkręcić ponieważ dość precyzyjnie wyniuchałem jakie są potrzeby, proponując rozwiązanie problemu a nie jak to się dzieje na tych bazarach typowo ten sam tekst reklamowy do każdego zlecenia i oczywiście zawsze jak najszybciej i jak najtaniej. Oczywiście doświadczenie jest ważne ale takie najpierw trzeba gdzieś zdobyć, zaczynało się od prostych zleceń na strony www, potem z czasem coraz poważniejsze rzeczy. Ale co bardziej istotne, bez wiedzy jak przebiega proces decyzyjny klienta i tego jak działa lejek zakupowy to bardzo cienko to widzę. Ja nie licytuję ani na Oferii, ani tym bardziej na Guru czy innych zagranicznych serwisach, bo na takie bazary szkoda czasu.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1