Czy posiadanie Githuba jest obowiązkowe przy rekrutacji?

0

Dzień Dobry,
Niedługo zacznę się za rozgladaniem pracy(oczywiście jestem juniorem). Jeśli chodzi o stack to Java oczywiście że Springiem i Hibernate'm + MySQL/MongoDB i jakieś tam podstawy Angulara na fronta. Planuje zrobić jakąś stronkę na portfolio - prosta,landing parę i tyle i tu zaczyna się problem -mam pustego Githuba. Nie znaczy to bynajmniej że nie mam żadnych projektów - mam bloga i prosty serwis z ofertami pracy napisany w Javie, URL shortener w Pythonie a nawet gdzieś jeszcze powinienem mieć jakąś prostą neural network. Tylko że wszystko to mam na dysku i mam mocne rozdarcie wewnętrzne czy chcę udostępniać kod online. W sensie projekty w Pythonie są na tyle proste i w sumie raczej dla mnie hmmm nie tyle co bezwartościowe co po prostu wiem że są to po prostu takie tam projekciki o ile w tych Javovych kod wolałbym zatrzymać dla siebie - bloga dlatego że go faktycznie zacząłem prowadzić o boję się o kwestie bezpieczeństwa związane z udostępnieniem kodu(gdyby się nie daj Boże powiększył do choć kilku czytelników :D). A jeśli chodzi o portal pracy to wymaga kilku poprawek Ale też raczej chciałbym to wrzucić do neta. I tu pytanie,czy jeśli bym w portfolio napisał że mam takie i takie projekty i je podlinkował to czy ktoś by je wziął pod uwagę? W sensie przy projektach w necie nie widać jakości kodu i tak dalej i dlatego mam wątpliwości. Czy zrobione projekty można wrzucać do neta i linki to nich dawać w CV czy mimo wszystko lepiej mieć ten kod na Githubie?

6

Każda rekruterka i pani z HR wczytuje się w kod na githubie zanim podejmie decyzję co robić z cv.

0

Dla mnie mój github nie służy rekruterom (tak jak i profil na 4p czy FB - gdybym miał) tylko mnie i ew. użytkownikom mojego softu.
Ale rzeczywistość jest inna - rekruterzy zaglądają gdzie się da.
Wg mnie jak masz coś wartościowego to publikuj, ale jak masz dodać CRUD-a to chyba szkoda zachodu.

0

Konto na githubie to taki clickbait dla pań z HR. Z drugiej strony nie odróżniają Java od Javascriptu więc pewnie tam nie zaglądają. Raczej w kolejnych etapach programista może zobaczyć jak piszesz.

Jak masz projekt, nie chcesz na nim zarobić to wrzuć na githuba. Nic nie tracisz, a zyskać zawsze coś możesz.

0

Nie jest potrzebne, ale bardzo pomaga - nie mając githuba musiałem do każdej pracy (i do wielu nieudanych rekrutacji) pisać jakieś programy na żądanie.
Jeśli nie chcesz pokazać swojego kodu to jasny sygnał dla pracodawcy że ten kod jest beznadziejny.

0

Jakie waszym zdaniem opłacałoby się zrobić projekty na poziomie regular/senior, żeby coś zaprezentować ?

0

Wrzuć co ciekawsze projekty ze studiów. Dobrze wygląda GitHub z czytelnym podziałem na lata studiów albo na tematy projektów. Mogę sobie porównać repo człowieka z tym co sam kiedyś robiłem, mogę na podstawie tego zapytać o to albo tamto. Takie repozytorium uzupełnia wiedzę teoretyczną.

Natomiast zupełnie bezużyteczne i skreślające kandydata będzie zebranie jednego albo dwóch projektów nie wiadomo skąd, bez historii w nauce. Oczywiście wiem, że to projekt przepisany z jakiegoś tutoriala. Nie będę tracić czasu na szukanie źródeł.

0

Trzymasz projekty na dysku? I co będzie jak dysk pójdzie sie ER#$$d#rs ?

0
feni000 napisał(a):

Jakie waszym zdaniem opłacałoby się zrobić projekty na poziomie regular/senior, żeby coś zaprezentować ?

No na pewno nie landing page bo coś takiego robisz w oparciu o gotowe HTMLe (patrz pierwsza strona w moim profilu).
Jak mi by ktoś zaczął się chwalić że zrobił formularz do landing page w oparciu o Hibernate, MongoDB i Spring ze wsparciem DDD to nie wiem czy chciałbym się z nim w ogóle spotykać.

W drugą stronę też myślę że nie warto iść - publikowanie jakiejś mega-wielkiej aplikacji na github żeby sobie dodać parę punktów w rekrutacji?

3

Ja nie mialem i nigdy nie potrzebowalem, ale biorac udzial w procesach rekrutacyjnych jako rekruter zauwazam tendencje, ze coraz wiecej programistow, glownie mlodych i niedoswiadczonych posiada takie konta. Czasem jest to gwozdz do ich trumny ^^

0

Dobra, czyli napiszę coś tam jeszcze i wszystkie niekomercyjne projekty wsadzę na Githuba żeby mieć o czym porozmawiać na rekrutacji

0

@Gustav: Nie jestem po studiach więc studenckich projektów raczej jak wrzucić nie mam :)

1

Nawet CV nie jest.

0

Naprawdę uważacie, że liczą się tylko mega skomplikowane projekty? Własny projekt przy użyciu topowych technologii ma być gwoździem do trumny? Nie wiem skąd wy się bierzecie...

0

Nie wiem co ma być złego w pisaniu zwykłych CRUD-ów na github jeśli są faktycznie rozbudowane, a nie są tylko zwykłą formatką na 5 textboxów i przycisk wyrzucający coś po drugiej stronie.

1

mysle ze na poczatku kariery moze pomoc, potem to juz nie ma znaczenia, chyba ze jakies solidne rzeczy np. commity w znanych projektach open source albo cos naprawde nietuzinkowego

0

Rozbudowane?To znaczy? Z jakimś system logowania i rejestracji + więcej niż jedną klasa ,kilka mappingów OneToOne/OneToMany/ManuToMany? Czy jeszcze bardziej rozbudowana aplikacja np. z e-mail verification przy rejestracji, z opcją pokroju forgot password I czymś jeszcze czy jak? Bo aktualnie chciałbym coś takiego typowo pod portfolio napisać z tym że nie wiem co powinna taka aplikacja w sobie zawierać.

0

Nie wiem czy dobrze myślę, ale ja na twoim miejscu pisałbym CRUD w jakimś ciekawym obszarze, w którym czułbyś nisze (a nie np. bloga :D)

Zwróciłbym uwagę na to, żeby przede wszystkim pisać to ładnie i nie zamykać aplikacji na dodatkowe funkcjonalności, tak aby cały czas można tam było coś dopisywać.

0

Niszowy obszar? No cóż będę musiał nad czymś pomyslec bo póki co nic mi do głowy nie przychodzi :D

2

Dla juniora posiadanie własnego repa wysoce wskazane, może to go wyróżnić na plus spośród rzeszy innych kandydatów o podobnych cefakłkach, zwłaszcza jak nie można konkurować posiadanym doświadczeniem komercyjnym.

1

Na repozytoriach githuba mam w dużej mierze moduły rozszerzające framework Kohana 3, różnego rodzaju moduły do połączeń z MongoDB, Redis, SSDB, sesje i cache na tym oparte, różnego rodzaju Middleware typu Basic czy tam Digest Authentication, Request Limit (proste antiflood) oraz moduł Antiflood z banowaniem wykorzystujący różne drivery typu File Store, Database, Redis, SSDB i MongoDB. Mam również moduł prostego strażnika antywirusowego, który jest w stanie wykryć wszelkie akcje typu modyfikacje plików na serwerze, usuwanie czy pojawianie się jakichś nowych z możliwością backupu całego projektu do ZIP-a.

Nie wiem jaka jest wartość tego wszystkiego na rynku bo ten framework w zasadzie już się nie liczy ale zauważyłem, że można sobie w ten sposób nieźle zwiększyć prawdopodobieństwo że dana firma odpowie i zaprosi na rozmowę. Generalnie nie wrzucałem tego wszystkiego pod kątem portfolio do wglądu dla rekruterów i programistów.

0

Odpowiadając na pytanie w temacie.
Nie, nie jest obowiązkowe. Jednak, jeśli zdecydujesz się na pisanie czegoś pod rekrutację - pamiętaj o czystości kodu, rozsądnym stosowaniu wzorców, testach jednostkowych i funkcjonalnych - to decyduje o jakości i robi wrażenie, niekoniecznie pomysł i użyte technologie. Jeżeli ww zagadnienia są Ci obce, zdobądź wiedzę na ich temat. Samo konkretne rozeznanie w temacie zrobi lepsze wrażenie na rekruterach niż nieprofesjonalnie zakodowany, pomysłowy projekt.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1