Test vs Programowanie

0

Cześć,

stoję przed wyborem ścieżki przekwalifikowania i tutaj mam dylemat.
Pracują w swoim zawodzie i dlatego zdecydowałem się, że wybiorę jakiś kurs, który dotyczył będzie programowania lub testowania.
Programowanie "jara" mnie od dłuższego czasu, ale nie dam sobie rady, jeśli nie zostanę poprowadzony za rączkę.
Testowania uczę się na własną rękę, czytam przeróżne materiały teoretyczne, poznaję Selenium IDE, czy JIRA. Wysyłam CV na stanowiska testerskie, lecz nie otrzymuję żadnej odpowiedzi, więc również zastanawiam się nad kursem, który pokazałby mi czysto praktyczną stronę testowania i dodatkowo pomógł w przygotowaniach do zdobycia certyfikatu.

Z kursów programowania rozważam Coderslab i Codzilla, natomiast z kursów do testowania nie udało mi się znaleźć. I tutaj pytanie do Was, czy znacie jakąś firmę zajmującą się tym i na co bardziej byście się zdecydowali?

Pozdrawiam serdecznie :-)

0

A dlaczego IT? Co Ci się podoba w programowaniu a co w testowaniu?

0

W programowaniu podoba mi się tworzenie czegoś od nowa, budowanie od podstaw. Jeżeli chodzi o testowanie, to jestem strasznie skrupulatny, lubię dłubać w liczbach i w danych.

4

To może lepiej testuj. Bo jak liczysz na

tworzenie czegoś od nowa, budowanie od podstaw

to możesz się rozczarować. :]

2

Programowanie "jara" mnie od dłuższego czasu
masz już jakąś aplikację zrobioną? Nie mam tu na myśli czegoś dużego

1

Testowania uczę się na własną rękę, czytam przeróżne materiały teoretyczne, poznaję Selenium IDE,

Moim zdaniem bardziej ci się przydała nie nauka testowania, a poznanie branży od środka. Popracowanie choćby przez krótki czas w realnej firmie, która produkuje software, bo wtedy dopiero zobaczysz jakiego rodzaju bugi wypływają na produkcji. Tego nie poznasz, pisząc sobie samemu skrypty w Selenium.

No i może się mylę, ale myślę, że łatwiej będzie ci znaleźć pracę jako junior developer niż tester (bo w nie każdej firmie są specjalne osoby, które się tylko testowaniem zajmują).

czy JIRA.

JIRA nie opłaca się uczyć dopóki nie pracujesz w zespole (a nawet jak pracujesz w zespole, to jeśli nie jesteś menedżerem/product ownerem itp. to i tak strata czasu na poznawanie dogłębne JIRY). To aplikacja do organizacji zadań w zespole, przypisywaniu kto co ma robić i ile mu to zajęło, a nie do faktycznej pracy (apki do organizacji też są czasem potrzebne, ale jak na pracę w jedną osobę to JIRA jest straszną kobyłą - większości rzeczy i tak nie wykorzystasz pracując samemu)

zastanawiam się nad kursem, który pokazałby mi czysto praktyczną stronę testowania i dodatkowo pomógł w przygotowaniach do zdobycia certyfikatu.

To chyba musiałby być kurs, w którym posadziliby cię przed realnym projektem i uczyli jak testować faktycznie tworzony produkt pod realną presją czasową. Jeśli coś jest na sucho, to jest oczywiste, że będzie to tylko symulacja rzeczywistości, a nie rzeczywistość.

2
lelekelemelek napisał(a):

W programowaniu podoba mi się tworzenie czegoś od nowa, budowanie od podstaw

Taka ciekawostka:
"Average developer spends 75% of the time understanding code, 20% of the time modifying existing code and only 5% writing new (source)"
https://rainsoft.io/coding-like-shakespeare-practical-function-naming-conventions/

Na pewno to kwestia projektu, ale tak jak ktoś Ci już napisał, jeśli nie chcesz się rozczarować to akurat tym kryterium się nie kieruj.

1

Jeśli chcesz pracować w IT, ale nie wiesz gdzie byś się widział to z dwóch opcji które zaproponowałeś wybrałbym testowanie. Próg wejścia jest niższy zobaczysz proces tworzenia softu, a jeśli wykażesz chęć rozwoju i będziesz miał trochę szczęścia, to pewnie zetkniesz się z automatami i klepaniem skryptów. Stąd dużo łatwiej przejść do developmentu niż z ulicy, jeśli odkryjesz po jakimś czasie, że jednak chciałbyś kodzić.
Olej płatne kursy testerskie chyba, że przygotowujące ISTQB (w rozsądnej cenie). Co mi wystarczyło kilkanaście miesięcy temu, żeby dostać się na staż? Otóż:

  • chęci
  • wiedza nt. testowania (np. R. Patton "Testowanie oprogramowania" + sylabus ISTQB)
  • SQL
  • podstawowa znajomość programowania (spróbuj np. Pythona)

Zacznij już teraz od dwóch ostatnich punktów, a wstępnie stwierdzisz, czy to droga dla Ciebie. Na tym etapie nie wydawaj żadnych pieniędzy! Ostatnimi czasy napór na IT z innych branż jest wzmożony, a ludzie próbują najczęściej przez front-end lub też testy właśnie. Wyślij pierwsze CV dopiero wtedy, gdy będziesz wiedział w którą stronę chcesz iść - musisz umieć to jakoś uzasadnić.

0

Jeżeli programowanie i testowania interesuje cię w takim samym stopniu to idź w programowanie. Lepsza kasa i ciekawsza robota.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1