Jaki framework dla początkującego?

0

Witam.

Jaki polecacie nauczyć się Framework do PHP na początek ?
Generalnie znam już MVC, teraz chciałbym zrobić coś za pomocą Frameworka, lecz chętnie posłucham waszej opinii.

2

Laravel

0

yii2

0

Phalcon ;]

0

Warto zacząć od prostszego, np. cakePHP. A później się rzucić na coś większego jak Symfony, Laravel czy ZEND.

0

Laravel jest mega prosty. CakePHP chyba już przedawniony, ale to moja subiektywna opinia. W Phalcon widziałem może kilka ofert pracy, wiec może się okazać, że nauczysz się czegoś, będzie co wpisać w CV, ale jak dostaniesz robotę w laravel czy symfony będziesz potrzebował chwilę na przejście się. Laravel jest teraz mega popularny i mega prosty. Chociaż widziałem już różne twory. Ludzie potrafią wywalić, rzeczy z vendora np z klasy model. Albo budują swoją klasę do łączenia się z bazą danych. Popisz w laravelu, a później napisz swój framework. Ja tak zrobiłem i jest git!

edit
Tak na marginesie, żeby nie było. Nie jestem fanem laravela :D

0
poniatowski napisał(a):

W Phalcon widziałem może kilka ofert pracy, wiec może się okazać, że nauczysz się czegoś, będzie co wpisać w CV, ale jak dostaniesz robotę w laravel czy symfony będziesz potrzebował chwilę na przejście się.

Wejście w każdy nowy projekt tego wymaga. Na poważne stanowiska to nie ma znaczenia w jakim frameworku pisałeś - masz znać język, nie framework. Niektórzy potrafią wyżyć z powielania kawałków kodu, których nie do końca rozumieją, ale jeżeli ktoś chce poważną pracę, poważne zarobki i przede wszystkim myśli o rozwoju - to wie, że tak nie da się pociągnąć.

Oczywiście początkującemu to bez znaczenia, bo i tak nie aplikuje na seniora.

Ostatnio poszedłem do firmy gdzie wymagali znajomości X, Y i Z, a przyszedłem i dostałem projekt w Ź. Elastyczność i znajomość języka, nie frameworka, to klucz.

Popisz w laravelu, a później napisz swój framework.

Boże, a w jakim celu? Kiedy nie znasz żadnego to pomysł napisania swojego wydaje się być sensownym. Jak poznasz kilka, to i tak widzisz, że Twoje rozwiązania wiecznie nie są idealne, są powielane z innych, ale składu się ostatecznie to nie trzyma, a utrzymywanie czegoś takiego tylko dla siebie mija się z celem.

0

@dzek69 - Nie bierz tych postów tak do siebie na poważnie. Każdy jest inny i chyba dobrze, że mamy różne opinie na wspólne tematy. Ja nauczyłem się dużo z pisania aplikacji w vanilla php i tak samo we frameworkach. I wątpię, żebym kiedykolwiek porzucił swój framework :) Zawsze coś do niego dorzucam, rozwijam i jest git. Jest mój, jest napisany stylem jaki lubię i znam każdą jego linijkę. Ja napisałem swój fm przed poznaniem jakiegokolwiek innego i po. Pierwszy był MVC i nic więcej nie było w nim fajnego. Drugi był już znacznie lepszy. I może jest jak mówisz, ze zapożyczyłem się w kilka pomysłów, ale co w tym złego? Przecież to jest właśnie doświadczenie. Przecież PHP to niemal, że praca odtwórcza. A ja osobiście nie przepadam za frameworkami. Narzędzia, które przymulają i mówią mi jak mam programować. Uważam, że każdy powinien napisać chociaż jeden projekt po swojemu, bez żadnego fm, chyba, że swojego autorstwa. Chociażby, żeby się nauczyć dobrze PHP. Co mi z fm co wszystko robi za mnie. Jaki z tego fun?

1

Yii2 z Advanced Template - masz od razu framework z masą funkcjonalności, konta użytkowników, separacje backend i frontend, UI na bootstrapie, generator modeli, generator kontrolerów, generator form, masę komponentów i bibliotek, które możesz dodać przez Composera no i kompatybilność z najnowszym PHP7 ;)

0

Zgadzam sie, znam Yii. Spoko framework, jest ok. Tylko, ze ja powoli zauwazam taka tendencje, ze ludzie co pisza kilka lat w danym frameworku wyuczaja w sobie taki instynkt, ze za kazdym razem jak musza cos napisac np forum, blog, jakis prosty powiedzmy uploader w js to od razu szukaja wtyczek, gotowych bibliotek. Nie mowie, ze to zle. Ale np mam kolesi w robocie, jest zjebisty w laraverze itd. Spoko. Doceniam. Ale jak przyjedzie cos samemu zrobic tj uploader zdjec to juz jest problem, bo zaraz w kodzie bedzie sie grzebal i robil uploader kilka dni. Zainstalowac, przeciez latwiej. I na tym polega jego praca od 5-6 lat. Instalacja pluginow, albo pisanie prostych aplikacji, bo wszystko co trudniejesze to znajdzie sie na to wtyczke. A przeciez taki plugin uploader zdjec mozna dowolnie uzywac, gdzie tylko chcemy. Wiadomo, nie zawsze sa mozliwosci, nie bedziemy pisac za kazdym razem od nowa skryptu logowania i rejestracji :D To taka moja luzna dygresja.

0

A po co wymyślać koło od nowa? co mi da, że napiszę własny uploader czy inny skrypt których jest tysiące a konfiguracja jest banalna? Dowartościowujesz się, że potrafisz napisać jakiś prosty skrypt który po czasie i tak będzie trzeba rozbudować? podepnę sobie dropzona i też mogę używać gdzie chcę, i w jakiejkolwiek konfiguracji.. Tylko Ty napiszesz w tym czasie ułomny uploader który będziesz poprawiał przez kolejny tydzień a ja będę robił już 5 tysięcy innych rzeczy..

Ciekawe czemu w żadnej firmie nie pisze się własnych bibliotek, frameworków, skryptów itd tylko korzysta z tego co jest w większości.

0

@poniatowski

Robiłeś kiedykolwiek coś większego i poważniejszego? Tak np. to forum na którym to dyskutujemy, jego realizacja w takiej postaci w jakiej teraz jest wiąże się z bardzo dużym nakładem pracy. Mógłbym tu dać przykłady wielu innych istniejących serwisów których realizacja to min. kilka miesięcy pracy i bardzo skomplikowana pod względem kodu (liczy się także organizacja i rozłożenie plików i katalogów a nie tylko wzorce projektowe). Akurat Yii z tego co widzę po kodach bazuje na komponentach Symfony i wszelkiej maści innych z Packagist, tylko nie rozumiem po co w Advanced Application Template ten podział na frontent i backend?

To jest ciekawe, że jeśli się przyjrzeć każdemu z istniejących (znanych) frameworków a nawet tych autorskich, umieszczonych gdzieś na githubie, to każdy z nich ma coś takiego w sobie fajnego, czego nie mają inne. Owszem, korzysta się z gotowców bo wszystko ma być na szybko i nikt nie ma czasu (ani nawet ochoty) na tworzenie od zera co już zostało stworzone (akurat uploader to prosta sprawa, choć też nie zawsze). Wygrywa prosty rachunek koszty kontra zyski i potrzeba biznesowa.

Ale oczywiście w zasadzie masz rację. Jeśli ktoś robił cokolwiek w Kohanie albo nawet CI, nie wiem, pewnie też np. z użyciem FuelPHP ale szczególnie chodzi mi o Kohanę którą zresztą na wylot znam, to nie będzie tak prosto, że można sobie cokolwiek composerem zainstalować z Packagist i już wszystko jest OK, wiele rzeczy niestety trzeba (no chyba że coś się znajdzie na githubie) będzie napisać sobie całkowicie samodzielnie albo zrobić adapter i tu niestety wychodzi nie tylko fundamentalna znajomość PHP ale i zasad dotyczących danego frameworka.

Co do pytania zadanego w tytule, nie sądzę żeby nawet Yii był w tym przypadku dobrym wyborem (advanced application template) ani tym bardziej nawet Laravel (nie wygląda na to żeby był prosty, wydaje mi się że to tylko pozory), więc wydaje mi się że w grę wchodzą: Phalcon, CI, Kohana, FuelPHP, CakePHP a jeśli chodzi o Yii to trzeba zacząć od basic template.
Jest jeszcze trochę innych frameworków w PHP którymi to można by się zainteresować.

0

Slyszlem, ze Symfony jest spoko, ale nie dla poczatkujacego. Moze sie zrazic na poczatek.

Tak, pisalem wieksze aplikacje. Pisalem aplikacje z duza iloscia rekordow, kilka duzych aplikacji e-commerce etc.

W jednej z firm, ktorej pracowalem mieli bardzo duzych klientow. Duze nazwy. Glownym wymaganiem tych firm jest to azeby nie uzywac komercjalnych php frameworkow. Dlaczego? Bo nie wiadomo co tam jest, nie wiadomo co sie tam dzieje i czy czasem nie ma przeciekow i latow wyciekaja miliony poufnych danych z aplikacji. Wiadomo, ze swoje rozwiazanie moze byc wadliwe itd. Ale jak ktos znajdzie luke w laravel albo phalcome to od razu pojdzie pod noz kilka set stron. Jedynie co widze, to widze, ze kolega pisze aplikacje dla malych ew. srednich firm. Z tego co sie spotkalem to wiekszosc powaznych aplikacji nie jest stawianych na fm, a na pewno na zadnym z php.

0

Sądzę że może chodzić o postanowienia licencji Open Source, gdzie nikt nie daje na nic żadnej gwarancji. Druga sprawa to może niezależność albo całkowicie własnościowe oprogramowanie. Oczywiście że żaden FW nie jest idealny a i często jak się przegląda changelogi to widać zawsze poprawki poprzednich błędów (i przy okazji później nowych). Możliwe że to jeden z argumentów przeciw.

0

Tak, pisalem wieksze aplikacje. Pisalem aplikacje z duza iloscia rekordow, kilka duzych aplikacji e-commerce etc.

Niby jakich ?

W jednej z firm, ktorej pracowalem mieli bardzo duzych klientow. Duze nazwy. Glownym wymaganiem tych firm jest to azeby nie uzywac komercjalnych php frameworkow.

A kto dziś korzysta z komercyjnych frameworków? Nawet nie znam takich..

Wiadomo, ze swoje rozwiazanie moze byc wadliwe itd

Swoje=prywatne, zaprzeczasz sam sobie...

Ale jak ktos znajdzie luke w laravel albo phalcome to od razu pojdzie pod noz kilka set stron.

Niby dlaczego? jeżeli znajdują lukę a pracuje nad tym tysiące- setki tysięcy programistów to leci aktualizacja i za chwilę nie ma luki. Słyszałeś o wycieku danych z jakiegoś serwisu stojącego na Symfony/laravel czy innym znnanym frameworku?

Z tego co sie spotkalem to wiekszosc powaznych aplikacji nie jest stawianych na fm, a na pewno na zadnym z php.

heheheh uśmiałem się <lol> A na czym te poważne aplikacje są stawiane? pisane od 0 ? i zdefiniuj poważną aplikację bo podejrzewam, że nie masz pojęcia o czym piszesz.

@drorat1 nie trzeba zaczynać od basic, advanced nie różni się niczym po za podziałem na Backend/front i konfigurację wspólną..
Jeżeli jakiś framework ma marne kilka paczek to jest trupem bo nikt tego nie wspiera. Kochana miała swoje lata, jest przeszłością. Dziś najbardziej popularne i nowoczesne to tak na prawdę Symfony, Yii, Larva, Cake, zend i z mniejszych to phpFalcon albo symfony micro kernel, silex/slim może

0
Pabloss napisał(a):

Jeżeli jakiś framework ma marne kilka paczek to jest trupem bo nikt tego nie wspiera. Kochana miała swoje lata, jest przeszłością.

Nie byłbym tego taki pewien :-) Winyle to też przeszłość a mimo tego cześć ludzi się tym zajmuje (także produkcją) i słuchaniem tej muzyki. Kasety magnetofonowe tak samo. Pod KO3 można bez problemu podpinać komponenty Symfony (właściwie to wszystko), tylko ze względów porządku w kodzie wskazane by było napisać odpowiednią klasę - adapter. Sądzę że ten FW to nie więcej niż może 1 - 2% udziału na rynku a na pewno i nowe projekty w tym FW są tworzone bo nie wierzę że nie.

Dziś najbardziej popularne i nowoczesne to tak na prawdę Symfony, Yii, Larva, Cake, zend i z mniejszych to phpFalcon albo symfony micro kernel, silex/slim może

I co z tego? Są jeszcze np. takie hostingi gdzie jest jeszcze PHP 5.4 i tam nie postawisz aplikacji w L 5.3 (nie wiem, chyba na najnowszej wersji Symfony tak samo), w grę wchodzą tylko takie FW które bez problemu pod to PHP 5.4 pójdą (może to absurd ale tak jest). Symfony, Larwa czy tam inne nowsze wymagają jeszcze znajomości posługiwania się Composerem i innych rzeczy i ogólnie wcale nie wyglądają na takie proste jakby się wydawało, co też zresztą widać po forach. I widać również to że jeśli czegoś nie da się znaleźć w dokumentacji albo w przykładach w sieci to później są pytania tego typu jak to wszystko rozwiązać, wiem bo z Symfony albo Laravelem dużo ludzi ma problemy.

0

I tu jest pies pogrzebany, bo kto normalny używa hostingu php <5.4... gdzie standardem jest php 7 już na każdym nowoczesnym hostingu..

Naprawdę dla ciebie umiejnętnością posługiwania się composerem jest composer install/composer update? Serio?
W sieci wszystko idzie znaleźć, z dokumentacji symfony można zdać egzaminy Symfony Lab co zresztą ostatnio jeden użytkownik z polski udowodnił, także to bzdury, że w nowszych frameworkach dokumentacja jest kiepska.
Jak piszesz coś w czystym PHP to nagle jesteś alfą i omegą? wszystko masz w dokumentacji a pomimo tego nigdy na forum nie widziałeś pytań jak napisać zapytanie do bazy? przecież 100% odpowiedzi jest w manualu, więc jak to jest?

Może i są tworzone, tylko to są projekty na dwa miesiące.. nikt nie jest idiotą by zaczynać duży projekt w takim starociu jak Kochana a potem szukać przez rok programisty który w tym jako tako się orientuje.

0
Pabloss napisał(a):

I tu jest pies pogrzebany, bo kto normalny używa hostingu php <5.4... gdzie standardem jest php 7 już na każdym nowoczesnym hostingu..

No w sumie tak. Ale co zrobisz w sytuacji kiedy dla przykładu nie masz wyjścia i pracujesz nad takim projektem, który jest na takim hostingu gdzie jest PHP 5.4? Może się zdarzyć taka sytuacja.

Naprawdę dla ciebie umiejnętnością posługiwania się composerem jest composer install/composer update? Serio?

Nie dla mnie. I zresztą chyba nie zrozumiałeś do końca. Dla każdego potencjalnego kto dopiero rozważa wejście w ten nowoczesne frameworki. I nie chodzi nawet o samego Composera tylko o fakt, że wejście w taki Laravel albo Symfony oznacza że będzie od groma rzeczy do opanowania, bo wystarczy sobie przeanalizować te rozwiązania. Jeśli dla Ciebie dokumentacja jest wystarczająca to żebyś się czasem nie rozczarował... Ostatnio próbowałem podpinać jakiś vendor do L 5.3 i nie działało... Aż do czasu kiedy sam sobie to poprawiłem.

W sieci wszystko idzie znaleźć,

Otóż NIE!!! Najczęściej (i tu masz bardzo duże szanse) że znajdziesz zarówno w dokumentacji czy tam w kodach na Stacku rozwiązania często występujących i powtarzających się problemów. Dużo materiałów jest też płatnych. Spróbuj również znaleźć jakikolwiek wartościowy kurs Symfony czy Laravela bezpłatnie w sieci. I nie chodzi mi o kursy jak napisać prostego CRUD-A. Także Laracasty są płatne a bezpłatne są tylko te podstawowe.

Może i są tworzone, tylko to są projekty na dwa miesiące.. nikt nie jest idiotą by zaczynać duży projekt w takim starociu jak Kochana a potem szukać przez rok programisty który w tym jako tako się orientuje.

I wszystko jasne. Wypromować jeden albo dwa frameworki a potem wszystkich namawiać do nauki jakiegoś najpopularniejszego i dominującego na rynku a potem przebierać w ofertach. A mówi się że programistów brakuje...

Łapiesz o co mi chodzi? Tu nie chodzi o samą dokumentację, bo nawet może być nieaktualna albo obejmować tylko typowe problemy. Ja tu mówię o znajomości dowolnego frameworka na takim poziomie, żeby bez najmniejszych problemów poradzić sobie choćby z implementacją czegoś co ten FW nie implementuje albo nie ma niczego w sieci.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1