Umowa o dzieło, brak firmy VS express/community/prof

0

Witam,
Mam pytania odnośnie VS gdyż na stronie MS jak i w samej licencji VS jest opisana kwestia darmowego środowiska (community, express) w przypadku jednego developera (musi być to przynajmniej firma jednoosobowa?) bądź średniej firmy (ograniczona liczba stanowisk, ilość pracowników przychód) ok ale jak to się ma w przypadku umowy o dzieło?

  1. Czy nie posiadając firmy również można korzystać z VS Community / Express i legalnie odsprzedać (umowa o dzieło) oprogramowanie bądź umieścić w samym programie informację iż jest to "darmowa" licencja np. Beerware bądź pokrewna i pobrać opłatę za "wdrożenie"?
  2. Jeżeli odpowiedź będzie negatywa na pytanie 1 czy w takim razie jak to wygląda jeżeli chodzi o zakup VS PROF np z allegro pod względem legalności co jest potrzebne sam "BOX" czy np dowód zakupu a jeżeli dowód zakupu to jaki? Faktura VAT odpada bo brak firmy - rachunek?
    2 a) Po zakupie VS na osobę prywatną posiadając jedynie rachunek czy można użyć oprogramowania w firmie?
0

Mająć VS Express możesz pisać w nim komercyjne aplikacje - czyt. tak możesz korzystać przy umowie o dzieło jak i w 1 osobowej działalności gospodarczej.
Jak kupisz VS na osobę prywatną, to nie możesz korzystać w firmie.Przy czym wersja PRO Visual Studio dla zwykłego śmiertelnika to SPORY wydatek.

0

Wersja Community może być jak najbardziej wykorzystywana komercyjnie, ograniczeniem jest tylko ilość developerów i przychód, więc dopóki nie osiągasz 1mln (jakoś tak tam było?) rocznego przychodu, nie pracujesz w firmie gdzie jest więcej niż 5 (?) programistów, albo sam nie zatrudniasz takiej ekipy to spokojnie możesz z tego korzystać.

0

dziękuję za szybką odpowiedź lecz pojawiły się kolejne pytania:

  1. Czyli pracując w firmie, która zatrudnia około 1000 osób (to nie ma znaczenia ale się chcę upewnić) ale prywatnie pisząc oprogramowanie np na umowę o dzieło dla innych firm mogę bez problemu używać VS exp / community?
    z lic VS Community:
    Licencja indywidualna. Jeśli Licencjobiorca jest osobą prywatną tworzącą własne aplikacje na sprzedaż lub do innych celów, taki Licencjobiorca może korzystać z oprogramowania do tworzenia i testowania takich aplikacji.
    https://www.visualstudio.com/support/legal/mt171547
  2. Czy pisząc oprogramowanie mogę je umieścić na swojej stronie WWW z informacją w aplikacji (o programie) licencja freeware itp i to będzie oznaczało, że aplikacja jest już zalicencjonowana i bezpiecznie będzie ją można pobrać / używać?
  3. Kwestia licencji w umowie o dzieło może to być dowolna? czy są jakies specyficzne licencje, które należy użyć? (w licencji VS nie dopatrzyłem się tego typu informacji)
  4. Czy ktoś pracuje wyżej wymieniony sposób (pkt1 czyli praca podstawowa w dużej firmie a prywatnie umowa o dzieło / zlecenie na napisanie skryptu / aplikacji)?
0
  1. Tak. Przecież firma, w której pracujesz na etacie to nie jest Twoja firma.
  2. Można ją bezpiecznie pobierać i używać nawet bez licencji. Licencja jest przecież zabezpieczeniem dla Ciebie, nie użytkownika.
  3. W umowie o dzieło przekazuje się prawa autorskie do kodu swojemu zleceniodawcy, więc co jeszcze chciałbyś licencjonować?
  4. Mniej więcej tysiące ludzi.
0

Warunki komercyjnego wykorzystania VS Community:

  1. firma osiąga maksymalnie 1 mln USD rocznego przychodu
  2. w firmie jest maksymalnie 250 komputerów osobistych
  3. VS Community używa maksymalnie 5 użytkowników
0

Czy w przypadku umowy o dzieło jak i umowy zlecenie jest taka sama zasada czyli jestem traktowany jako indywidualny dev (bez różnicy ile firma ma pracowników / jaki jest przychód) czyli mogę legalnie używać VS exp / community? W przypadku jakiejkolwiek kontroli (umowa o dzieło / zlecenie / mała firma mieszcząca się w limicie) wystarczy wydrukowana licencja VS?

0

Czy w przypadku umowy o dzieło jak i umowy zlecenie jest taka sama zasada czyli jestem traktowany jako indywidualny dev (bez różnicy ile firma ma pracowników / jaki jest przychód) czyli mogę legalnie używać VS exp / community?

Nie wiem, poczytaj licencję. Ale obawiam się, że pisana przez Amerykanów licencja nijak nie bierze pod uwagę specyfiki polskiego prawa.

Tak kiedyś było z licencją na Delphi Personal, które z założenia miało być do komercyjnego wykorzystania przez osoby indywidualne, ale to jak była ona sformułowana w połączeniu z polskim prawem o dział. gosp. sprawiało, że nie dało się tego używać, gdyby interpretować licencję dosłownie.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1