MBA a programowanie

0

Witam wszystkich :)

uczę się programowania w wolnym czasie, mam plan na przebranżowienie się - ze względu na specyfike pracy obecnie dużo jeżdżę po kraju, dużo czasu "marnuje" podczas podróży i myślę właśnie nad macbookiem air 13 ze względu na czas pracy na baterii, jak i cały ekosystem apple, dużo korzystam z ipada i prywatnego iphone. Czy MBA się sprawdzi? Czy są jakieś duże różnice między pracą na windowsie/linuxie a macu? W takim sensie czy mac nie będzie w jakimś stopniu mnie ograniczał? W domu byłby podpięty pod duży monitor. Kwestie ceny pomijamy, tego nie komentujcie :P

0

Jest z nim jeden probem: twardościenna walizka albo połamany laptop - do podróżowania niezbędna doń jest zewnętrzna ochrona

0
spartanPAGE napisał(a):

Jest z nim jeden probem: twardościenna walizka albo połamany laptop - do podróżowania niezbędna doń jest zewnętrzna ochrona

Głównie chodzi mi o kwestie software'owe, takie torby zawsze mam na laptopy :P

0

To zależy od tego, w jakim języku i technologii chcesz programować.

0

Jak lubię Air'y i cena/czas pracy ana baterii jest okej, tak przy twoich zastosowaniach zastanów się dobrze nad np. Lenovo x240.

0

Jeżeli nie będziesz programował w .NET to OSX jak najbardziej się nada. Minusem jest tu jednak niewielki ekran.

1

MBA to fajny mobilny laptop a praca na OSX nie będzie Cie w niczym ograniczać (no chyba, że siedzisz ostro w .NET). Jednakże, do programowania wybrałbym Mackbooka Pro ze względu na ogólnie lepszą wydajność i większą ilość portów zewnętrznych.

0

myślę właśnie nad macbookiem air 13 ze względu na czas pracy na baterii

ile RAM?

Czy są jakieś duże różnice między pracą na windowsie/linuxie a macu?

jeśli chodzi o Mac to na plus:

  • na Macu możesz odpalić Photoshopy czy inne mainstreamowe programy (podobnie jak na Windowsie)
  • ale ponieważ jest to system unixowy, to możesz jednocześnie robić w zasadzie wszystko(?) to, co można na Linuksie
  • dopracowany i prosty interfejs, wyszukiwanie wszystkiego poprzez spotlight, gesty na touchpadzie, bardziej dopracowane niż na linuksach wirtualne pulpity etc.

na minus:

  • tryb pełnoekranowy aplikacji jest nieco dziwny (na dodatek trochę go zmienili w Yosemite), więc trochę nieintuicyjnie czasem jest się przełączać między oknami tego samego programu, w zależności czy są fullscreen czy nie (bo jak zrobisz okno fullscreen, to z automatu ma przyznany własny pulpit. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie to, że skrót Cmd+, już wtedy nie działa...)

Linux:

  • dobry do developerki, bo konsola, łatwe instalowanie serwerowych czy developerskich rzeczy itp.
  • można do woli wszystko zmienić jak się chce, łącznie z interfejsem. jesteś panem systemu.

na minus:

  • trzeba czasem trochę pogrzebać, jak coś nie działa
  • mało popularny system na desktopy, więc producenci oprogramowania czy sprzętu olewają go, bo nie opłaca im się wydawać wersji na linuxa, skoro tak mało osób go używa
  • problemy z grafiką, sterownikami (po częsci wynikające z powyższego)
0
somekind napisał(a):

To zależy od tego, w jakim języku i technologii chcesz programować.

Zaczynałem od pythona, teraz idę w kierunku django, mam plan ruszyc JavaScript, CSS.

bolson napisał(a):

Jednakże, do programowania wybrałbym Mackbooka Pro ze względu na ogólnie lepszą wydajność i większą ilość portów zewnętrznych.

Generalnie to ma być jak najbardziej mobilne, między MBP z retiną a MBA jest różnica w czasie pracy na baterii i w wadze.

0
LukeJL napisał(a):

ile RAM?

4 lub 8, co do tego jeszcze nie zdecydowałem. Wybaczcie podwójny post

0

Lepiej co najmniej 8...

0
LukeJL napisał(a):

problemy z grafiką, sterownikami (po częsci wynikające z powyższego)

Mamy 2015 rok, taka sytuacja wystepuje 1 na milion instalacji

0

Wg mnie komputer super mobilny nie będzie się nadawał do programowania bez zewnętrznego monitora i klawiatury, bo programowanie w pociągu na kolanach, na mikroskopijnym ekranie będzie raczej męczące.

0

Wg mnie komputer super mobilny nie będzie się nadawał do programowania bez zewnętrznego monitora i klawiatury, bo programowanie w pociągu na kolanach, na mikroskopijnym ekranie będzie raczej męczące.

Zdarzyło mi się w pociągu, na 10-calowym netbooku z 2 GB RAM i pod maszyną wirtualną.
Nie mówię że było wygodnie, ale tak, da się :-)

0

Ja używam macbooków również do programowania, ale do jakiś bardziej krótkich ćwiczebnych programików. Do większych projektów tylko desktop i normalny monitor w moim wypadku mac mini wystarczy. Tak więc jak się pisze / poprawia jakiś kod nie dłużej niż 1 godzinę to mogę to zrobić na macbooku, ale dłuższa praca jest dość karkołomna :) Zrobiłem testy obu macbooków których używam, mimo iż A1278 ma więcej RAM ( 8GB ) to zostawiam sobie Aira, który ma 2GB ( bez możliwości rozbudowy ). OS X Maverick "prawie" działa ;) Ale głównym systemem jest tam Linux Mint, dla którego 2GB RAMu to jak 8GB dla OS X :)
Więcej info tutaj:

http://apple.mor.pl/macbook-a1278-ssd-vs-macbook-air-a1304-hdd/

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1