Książki (nie)godne polecenia

2

Zainspirowany tematem o podobnej charakterystyce tyle, że opartej na filmach (Filmy (nie)godne polecenia), chciałbym poznać/polecić troszkę książek, jakie w wolnej chwili zdarzy się poczytać. Na początek dwie pozycje:

Ślepowidzenie - Peter Watts
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/166351/slepowidzenie

Mało czytam książek s-f, ale ta była dla mnie istną perełką. Tłumaczenie mogłoby być lepsze, ale i tak nie przeszkadza to w zwiedzaniu oryginalnej wizji przyszłości autora. Trzeba zaznaczyć iż wykorzystał w swojej opowieści wiele potwierdzonych tez związanych ze świadomością człowieka jak i budową biologiczną organizmów żywych.

Nocarz - Magdalena Kozak
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/48365/nocarz

Polska opowieść o wampirach, klanach oddziałach specjalnych. Trzy tomy bardzo dobrej rozrywki.

2

z polskich

  • Andrzej Pilipiuk - cykl Kroniki Jakuba Wędrowycza (mój niekwestionowany faworyt polski) - absurd i humor potrafi powalić z nóg. Zaleca się nie czytanie w miejscach publicznych (np. komunikacja publiczna) bo można wyglądać jak lekko "niepełnosprytny" :p
  • Andrzej Ziemiański - Achaja
  • Andrzej Sapkowski - Wiedźmin
  • Jacek Piekara - cykl inkwizytorski
  • Andrzej Pilipiuk - cykl Oko Jelenia (jednak tutaj trzeba dużo zacięcia bo w okolicach 6 tomu autor zaczął już chyba wyczerpywać pomysły na dobre zakończenie i wyszło jak przy większości amerykańskich seriali - dalej się już nie da a na zakończenie nie ma pomysłu...)

z zagranicznych

  • Terry Pratchet - Świat dysku (mój niekwestionowany faworyt obcojęzyczny)
  • Stephen King - jeśli ktoś lubi to praktycznie wszystko
  • H. P. Lovecraft - podobnie jak Kinga - jeśli ktoś lubi to co wpadnie w łapki
  • Peter V. Brett - cykl demoniczny

Natomiast, pomimo lubowaniu się zarówno w gatunku jak i samym pisarzu nie udało mi się przebrnąć przez cykl Mroczna Wieża Kinga.

0

Ursula K. Le Guin czyli klasyka. Mnie szczególnie przypadły do gustu:

  • "Czarnoksiężnik z Archipelagu" rozpoczynający cykl "Ziemiomorze" (fantasy)
  • "Lewa ręka ciemności" z cyklu "Ekumena". (SF) - nagrodzona Hugo w 1970

Inny lubiany przeze mnie klasyk to Raymond E. Feist. w szczególności:

  • "Adept Magii" rozpoczynający cykl "Saga o wojnie światów" (fantasy)

Kolejny klasyk to Frank Herbert w szczególności:

  • "Diuna" rozpoczynająca cykl pod tym samym tytułem (SF) - nagrodzona Hugo w 1966

Jeszcze jeden klasyk to Orson Scott Card w szczególności:

  • "Gra Endera" rozpoczynająca cykl "Saga Endera" (SF) - nagrodzona Hugo w 1986
  • "Mówca Umarłych" druga z powyższego cyklu (SF) - nagrodzona Hugo w 1987
0

Nik Pierumow
Cykl Imperium ponad wszystko - takie połączenie carskiej Rosji okupowanej przez III Rzeszę... w kosmosie... i są koreańczycy... znaczy wróć... zerglingi.
Trylogia Kroniki Hjörwardu - Co się działo po Ragnaroku

Zresztą jest on też autorem Pierścienia Mroku, czyli jedynej sensownej kontynuacji Władcy pierścieni.

Maciej Zaremba Bielawski - Higieniści

1

polecane:

Dan Simmons - "Terror" - ksiazka luzno nawiazuje do wyprawy Franklina w okolice podbiegunowe. Mróz, klaustrofobia, konflikty wśród załogi + coś powiązane z mitologią Innuitów (tacy Eskimosi w uproszczeniu) co morduje ludzi. Mocno polecam (mozna czasem kupic za psie pieniadze w sklepach z tania ksiazka, ja 12 zl dalem).

HMS Ulysses, Alystair MacClean - klasyka dotyczaca wojny morskiej na zimnych wodach, z punktu widzenia załogi krążownika

Das Boot (Okręt), Lothara-Günthera Buchheima. - motyw przewodni i film chyba kazdy kojarzy

Znaczy Kapitan, Szaman Morski, Krążownik spod Samossierry, K. Borchardt - rewelacyjna polska literatura dotyczaca poczatkow bialej floty. Zabawne i ciekawe "Morskie opowiesci"

Miasta pod Skałą, M. Huberath - poczatek nudnawy, opowiada o podrozy bohatera przez rozne tajemnicze swiaty, ciezko strescic o czym jest. W kazdym razie im dalej tym ciekawiej. Gdyby na podstawie tego zrobic gre bylby wielki hit, podobnie z innymi ksiazkami po prostu az sie prosi by cos na ich podstawie zrobic. Ogolnie bardzo polecam Huberatha, pisze ciekawie i bardzo nietypowo (mozna tez zaczac od opowiadan: Kara Większa, Balsam Długiego pożegnania etc.)

Wielki Marsz, S. King - krociotka, opowiada o nowoczesnym reality show gdzie mnostwo mlodych ludzi idzie w dlugim marszu i kto zwalnia, zostaje zabity, moze wygrac tylko jeden. malo ambitne ale sie fajnie czyta.

Nie polecane:

Stephen King - Gra Geralda, chyba najslabsza ksiazka mistrza. Dluga nudna, szkoda czasu.

0

@WhiteLightning niedawno rozmawiałem z kolegą, który jest fanem Kinga (ja fanem nie jestem, ale szanuję i trochę znam jego twórczość) i dla nas obu Gra Geralda to najsłabsza jego książka. Przebrnąłem przez nią tylko dlatego, że były wakacje, miałem awarię komputera i deszcz padał trzy dni z rzędu.
Huberatha czytałem "Gniazdo światów" i bardzo mi się podobało.

0

To ja znów polecę "Czarne Oceany" - najłatwiej strawna z dotychczas przeze mnie przeczytanych książek Dukaja. Możliwe, że inne jego pozycje są bardziej wizjonierskie i genialne, ale co mi po tym, jak ich nie rozumiem ;) (Taki żarcik, tak na prawdę to szykuję się do powtórki Króla Bólu, bo ryje beret lepiej niż najmocniejsze dragi.)

A nie polecam Sezonu Burz - smutno mi, że ta książka powstała. Nie dałam rady doczytać do końca i bardzo możliwe, że już tak zostanie (szkoda życia na słabe książki...).

0

Ja duzo ksiazek nieczytam... lubie, ale rzadko trafiam na dobre pozycje.

Nienawidze w ksiazkach rozpisywania sie na temat fauny i flory. Takze nie lubie opisu bohaterow
"Maurycy mial na sobie t-shirt w kratke ktora podarowala mu babcia na jego dziesiate urodziny. Do tego mial zamszowe buty w kolorze zgnilej trawy (...)"
Nigdy tego nie czytam. Wiem ze dzieki temu poznajemy lepiej bohaterow, ale... to nie dla mnie

Za to lubie dialogi. Uwielbiam czytac dialogi. Moze dlatego komiksy do mnie duzo bardziej przemawiaja. Uwielbiam jak ludzie w ksiazkach zaczynaja sie zastanawiac i rozmyslac. Tez dlatego lubie czytac kryminaly ;)

Zeby nie bylo, czytalem pare dobrych ksiazek ;)

Kosiarz ze swiata dysku byl dobry. Jednak jak walczyli w supermarkecie... to ominalem to. Za duzo bylo opisywania.
Tez moge polecic Stig Larsson - Mezczyzni ktorzy nienawidza kobiet.
Pierwsza czesc trylogii.
Pierwsza ksiazka jest fajna
druga jest dobra
trzeciej niedoczytalem...

to sa ksiazki ktore ostatnio czytalem. Jakby ktos mial cos polecic to by bylo fajnie :)
A i chaos (skakanie z miejsca akcji na miejsce) tez jest wkurzajace. Lubie historie ktore sie fajnie lacza, moze skakac ale bez zadnych zawirowan ze trzeba myslec a kto jest kto po co na co itd.

0

ja właśnie skończyłem czytać Perfekcyjna niedoskonałość czyli pierwszą część Trylogii Progresu Dukaja. Dla lubiących Sci-Fi jak najbardziej, dla "nietechnicznych" zapewne będzie ciężka do przetrawienia. Wykreował całkiem nowy świat z nową (rozszerzoną) fizyką mocno inny od znanego.

0

Malazańska Księga Poległych - Steven Erikson - rozległa saga fantasy, w moim mniemaniu lepsza od Gry o Tron, ale też inna.

Polecam też recenzje tego gościa http://shadowmage.nast.pl/recenzje/
Aż zacytuje: "Rzadko się zdarza, by wielotomowa saga fantasy trzymała w napięciu od pierwszego do ostatniego tomu. Ta sztuka udała się Stevenowi Eriksonowi, który niezłym „Okaleczonym bogiem” wieńczy wieloletnią pracę nad „Malazańską Księgą Poległych”."

Ogólnie to rzadko książki fantasy są dobre, to jest perełka.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1