Data ważności doświadczenia zawodowego

0

Które doświadczenie zawodowe (do ilu lat wstecz) umieszczacie w swoim CV, oraz jak dawno praca komercyjna musiała się odbyć, by nie było sensu o niej wspominać na rozmowie kwalifikacyjnej ? Czy spotkaliście się może ze stwierdzeniem rekrutera, że nie ma sensu rozmawiać o twojej dawnej pracy, bo "to była spółka cywilna", innymi słowy "daj sobie spokój z tą firmą krzak" :)

Czy waszym zdaniem CV programisty musi mieć koniecznie max 1 stronę (puryści i perfekcjoniści), czy też uważacie, że może być dłuższe ?

1

Myśle, że ilość stron i ilość doświadczeń nie ma znaczenia, sprzedajesz siebie, a właściwie swoje usługi, postaw sie na miejscu potencjalnego pracodawcy i zastanów czym możesz zachęcić do wybrania własnie ciebie, podaj w cv takie dośwadczenie, które jest wartościowe pod kątem danej rekrutacji, praca w maku czy staz w innym banku jak aplikujesz na developera nie koniecznie ma znaczenie

1

nie ważne co to za firma tylko co tam robiłeś, ile się nauczyłeś itp.

0

Ma znaczenie wszystko co robiłeś "w okolicach" stanowiska. Czyli na pewno wszystko co miało związek z programowaniem, ewentualnie IT + związane z dziedziną problemu.
Przykład:
Jeśli pracowałeś jako kelner, generalnie to nie ma znaczenia, chyba że projekt będzie dotyczył czegoś związanego z małą gastronomią (co jest raczej mało prawdopodobne:) ).

Kolejna ważna zasada: im dawniej to robiłeś, tym jest mniej ważne (chyba, że ma duży związek ze stanowiskiem).

Jeśli masz bogate kilkunastoletnie doświadczenie zawodowe, to CV na dwie strony nie będzie za długie, jeśli wszystko będzie związane ze stanowiskiem na jakie aplikujesz. W innych wypadkach warto trzymać się zasady 1 strony. Jeśli masz co opisywać a się nie zmieści, warto dodać linka (tylko działającego, przecież przekazujesz w formie elektronicznej!) do strony gdzie jest szerszy opis, np zrealizowanych projektów, bądź bardziej dokładne CV.

Generalnie, nawet jak Twoje CV będzie krótkie, jest i tak największa szansa na to, że zaproszą Cię na rozmowę tak czy tak, żeby to zweryfikować co sobą reprezentujesz. Chyba, że wyślesz CV na 10 stron o niczym, to HR nie przejdziesz.

0

Ogólnie na rynku jest taka posucha, że można wysłać CV na 5 stron, każda w innym stylu, bez jakiejkolwiek dbałości o język, pełne lania wody, a na rozmowę i tak z dużym prawdopodobieństwem się na rozmowę trafi.

0

wysyłasz tego maila do nich z fakeowego konta np. nasa.com (fake mail) i z mailem typu cośtam@com

CV - maks 1 strona to jest profesjonalnie. bez lania wody, zbędnego stylowania, "upiększania", fajerwerków.

1

Kiedyś wysyłałem 1 stronę, ale obecnie doświadczenie zawodowe oraz umiejętności na tyle mi się poszerzyły, że na jednej stronie się nie zmieści i musiałem zrobić CV na 2 strony.

Czy spotkaliście się może ze stwierdzeniem rekrutera, że nie ma sensu rozmawiać o twojej dawnej pracy, bo "to była spółka cywilna"

WTF? Lol. Nie.

jak dawno praca komercyjna musiała się odbyć, by nie było sensu o niej wspominać na rozmowie kwalifikacyjnej ?

Sam musisz ocenić. Czy to było coś, co ci się może przydać w obecnej pracy? Czy dana technologia jest jeszcze używana? Na ile się zmieniała dana technologia?
Jeśli np. robiłbyś coś związanego z HTMLem/tworzeniem stron 10 lat temu to raczej nie warto pisać, bo przez ten czas się to 100 razy pozmieniało. Ale już inne technologie niekoniecznie muszą się tak szybko zmieniać.

4

"CV musi być na 1 stronę" to w ogóle jakiś mit chyba z czasów, kiedy ludzie jedną pracę opisywali na 4 stronach. Ma być konkretnie, bez lania wody, ale też z odpowiednim stopniem szczegółowości, żeby było wiadomo czym się zająłeś w danej pracy. A ile wyjdzie to tyle wyjdzie. Kompresowanie tego na siłę do 1 strony nie jest ani profesjonalne, ani perfekcyjne, ani inteligentne.
Jak szukałem pracy w UK i wysłałem rekruterom CV na jedną stronę to "patrzyli" na mnie jak na idiotę i kazali zaraz dopisać co konkretnie robiłem.

2

CV powinno być góra na 2 strony - więcej i tak nikt nie przejrzy nawet. Rekrutujący rzadko nawet tą jedną przeglądają, ale jak już przeglądają to potrafią docenić, że więcej piszemy tylko o istotnych rzeczach. Np wypisywanie wszystkich języków programowania, na których kod tylko spojrzałeś nie jest najlepszym pomysłem, bo potem dostaniesz pytanie o ten język, a za dużo nie powiesz i masz raczej minus, a nie plus.

1

Jeśli chodzi o kompresowanie CV to trzeba patrzeć przez pryzmat pozycji na którą startujemy i tego ile w tym CV mamy. Jak na przykład masz 10 lat doświadczenia, 5 pozycji, każda po 2 lata i wszystkie mniej więcej w tej samej technologii (np. java + różne frameworki) i startujesz na pozycję seniora / architekta to usuwanie czegoś z tego CV wydaje się bez sensu, bo to wszystko ma znaczenie.

Ale jeśli np. pracowałeś wcześniej 5 lat w embedded C a pozycja na którą teraz startujesz nie ma z tym nic wspólnego, bo jest to web java developer, to może niekoniecznie warto rozpisywać sie o 3 firmach w których klepałeś w C, szczególnie jeśli twoje CV jest "spuchnięte". Może warto wtedy opisać "ostatnie kilka lat" szczegółowo a pod spodem napisać 20XX - 20XX - Embedded C Developer in Y, Z, V.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1