Jak najłatwiej, najpewniej i najlepiej zacząć karierę programisty? Mam programistyczne ADHD

0

Mam pewien problem. Lubię programować, ale lubię programować różne rzeczy - niestety żadnej na tyle, żeby podjąć pracę. Znam podstawy C++, Javy, PHP, jakieś tam skryptowe języki wbudowane w konkretne programy, przeszedłem jakieś internetowe kursiki innych języków. Większość mojej przygody z programowaniem to kodowanie jakichś pierdółek. Kiedyś programowałem skrypty PHP na zlecenia, później przerwałem z braku czasu, a pracodawcy zaczęli wymagać frameworków, co pracodawca to inny, coraz częściej widzę w wymaganiach angular zamiast jquery i teraz z taką wiedzą ciężko o pracę, nauka frameworków jakoś mi nie idzie, a i trochę mnie to zniechęca, że webdev tak się zmienia. Wolałbym coś stabilniejszego, gdzie wiedza się tak nie dewaluuje. Skończyłem technikum inf, nie mam wyższego wykształcenia. Niestety jedyne posady na jakie mogę obecnie liczyć to magazynier, albo staże za 900zł jako "sprzedawca-informatyk od wszystkiego". Za każdym razem kiedy się za coś zabiorę to jednak okazuje się, że za dużo tego jest, za trudne, albo nie ma pracy, albo okazuje się, że to co chciałem zrobić można o wiele prościej w innej technologii. Koło mi się zamyka i czuję, że strasznie marnuję czas, niczego nie mam w portfolio. Bawię się od kilku miesięcy w game makerze. Wpadłem na pomysł zrobienia gry i obiecałem sobie, że to skończę, ale to zajmie mi kilka miesięcy, do roku, a posad programisty GML (Game Maker Language) nie ma, więc znowu utknę. Z czegoś jeszcze trzeba żyć, po godzinach mógłbym się uczyć czegoś innego. Co mi radzicie, żebym w końcu zaczął pracę?

0

Javę. Lub C#. Dość stabilne, dużo pracy.

0

Niestety specjalizowanie się w jednym języku, albo co gorsza w jednym frameworku to bład. Dziś trzeba być elastycznym i nie bać się nowych technologii, ale tu też jest ślisko, bo wiele nowości umiera śmiercią naturalną. Najlepiej trzymac sie środka i dryfować
wokół jednej rzeczy. Może zamist skupiać sie na konkretnych narzedziach lepiej szukac specjalizacji w zagadnienich które wymagają aplikacji, np jeżeli interesują cie gry, pójść na całego i zacząc je tworzyć. narzedzia to drugorzędna sprawa.
Tak naprawdę kazdy język jest podobny, różni się jedynie niuansami, syntaktyką ale idea programowania jest taka sama.
Jak sie zna temat i to co chce sie tworzyć, narzedzie nie ma takiego znaczenia. Wszedzie szukaja nie koderów, ale
raczej specjalistów, analityków z rożnych dziedzin wiedzy. Niestety cos trzeba wiedzieć, mieć jakies doświadczenia. Ja
zaczałem pisac sam, potem rozkręciłem biznes i poszło. Pozdrawiam i zyczę dużo wytwałości i determinacji. Zacznij od szukania klienta, a potem zastanów się jak dobrze spełnić jego wymagania.

0

Zdaj sobie najpierw sprawę, że zadając takie pytanie, zadajesz je ludziom kompletnie obcym, którzy Ciebie w ogóle nie znają. Po tego rodzaju pytaniu mogę jedynie stwierdzić, że zanim zadasz pytanie o język, w którym polecilibyśmy Ci programować, to odpowiedz sobie najpierw na pytanie, co Ty chcesz w ogóle w życiu robić. Jakbyś chciał naprawdę programować, to nie zadawałbyś takich pytań. Zadawałbyś pytania sensowne, techniczne, np. "Uczę się właśnie biblioteki A i nie wiem jak zaimplementować B. Próbowałem już C, D i E, ale ciągle stoję. Co radzicie?" To, że powiemy Ci w czym warto programować, nie przybliży Cię do programowania ani o krok. Jedynie od niego oddali.

W każdym razie, mogę się oczywiście mylić, czego bym sobie naprawdę życzył. Od siebie więc polecę Javę i Pythona. Ta pierwsza, świeci triumfy głównie w biznesie. Ten drugi, świeci triumfy wszędzie tam, gdzie potrafią go używać, czyt. web, nauka, desktop, również biznes. Zaczynałem od Javy i mimo wielu zapłakanych nocy nie potrafię być wobec niej asertywny. Ma w sobie to "coś", czym sprawia, że gdy czuję pod palcami public static void main(String[] args) {} mam ciarki na plecach. Python z kolei, jest dla mnie jeszcze cudem wciąż zaskakującym, szczególnie jego skarby zamknięte w skrzyneczkach scipy, numpy, czy matplotlib. Same miodności. PS zgrzeszyłbym, jeżeli nie wspomniałbym o fajowskim PyQt. Trochę jeszcze kręcę przy nim nosem, ale to dlatego, że ubóstwiam Javę FX.

0
Rodmir napisał(a):

Niestety specjalizowanie się w jednym języku, albo co gorsza w jednym frameworku to bład.

Tak ale od czegoś trzeba zacząć. Nie ma sensu skakać troche po C++ i np. QT troche po Jave webowej,Javy na Androida itp.
Lepiej poznać 1 język dobrze niż 5 byle jak

1

Podejście typu, że nie podoba się bo za szybko się zmienia... No chyba do tego trzeba się przyzwyczaić...

0

Ale bezsensowne zdanie napisałem. Na początku miało być

lubię programować różne rzeczy - niestety żadnej nie umiem na tyle, żeby podjąć pracę.

0

dzis cenieni sa experci. expert to osoba ktora zna sie na rzeczy. zna sie na rzeczy w oparciu o wiedze zdobyta poprzez doswiadczenie i nauke. zdobywanie wiedzy polega na kreceniu sie wokol jednej rzeczy kak elektron wokol atomu
zeby zdobyc wiedze i doswiadczeni potrzebujesz kilku rzeczy: samozaparcia, motywacji, wytrwalosci. tego nie kupisz na alegro. wiedza z wikipedii nie wystarczy. kilka tygodniu ugryzienia jak jablko nie wystarczy. musisz zjesc jablko aby moc w ogole starwc sie o prace.

przeczytaj jeszcze raz to co napisales w poscie nr 1 i przemysl to. chcialbys byc programista tak szybko od zaraz ale nie potrafisz zrozumiec ze potrzeba czasu wiedzy doswiadczenia aby byc programista.
postaw sie w sytiacji pracodawcy. czy zatrudnil bys osobe taka jak ty opisales siebie w swojej wypowiedzi ?

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1