Zastosowanie Javy EE

0

Cześć,

Powtarzam sobie parę rzeczy z Javy EE i przy okazji pewne pytanie: czemu dla stron typu facebook, nasza-klasa, allegro etc. używany jest php, mysql ... a nie java EE i używania JSP? Ma to związek z szybkością ? Obciążeniem ? Wymaganiami javowymi czy utrzymywaniem kodu ? Czy czymś zupełnie innym ?

0

Raczej tym, co znali twórcy tych serwisów.

0

No JSP pewnie nie używają bo autorzy tych serwisów są za młodzi żeby o takim antyku w ogóle slyszeć. To tak jakbyś pytał czemu nie pisali tych systemów na kartach perforowanych...

A czemu używają takich technologii? Bo nie przewidzieli jaką zyskają popularność i nie przemyśleli tego wcześniej. W efekcie potem bawią się w przepisywanie systemu na inny język albo w cuda typu http://en.wikipedia.org/wiki/HipHop_for_PHP

0

A wydajnosciowo co najlepiej sprawdza się dla tego typu serwisow ?

Java EE ? (Mowa o aspektach ktore wypisalem wczesniej, wydajnosc przy tak duzej liczbie uzytkownikow, utrzymanie... itd.)

0

Odpowiedz sobie sam, biorąc pod uwagę że systemy bankowe, hazardowe, systemy handlu algorytmicznego (np. do grania na forexie) / HFT, systemy low-latency są bardzo często pisane właśnie w Javie. Nie jest to przypadek ;]

0

Wydajność przy dużej liczbie użytkowników osiąga się nie tyle na poziomie języka, co poprzez budowę odpowiedniej infrastruktury. Dlatego też tam gdzie od początku wiadomo, że będzie duże obciążenie wybiera się JEE/Springa itp. rozwiązania. Wynika to z faktu, że bardzo prosto można je klastrować i skalować zarówno horyzontalnie (liczba maszyn) jak i wertykalnie (dodają odpowiednie warstwy serwisowe).
Jedyne czego mi dziś w Javie EE rzeczywiście brakuje to takiego wynalazku jak Rails, ale nie z pakietu springa :)

0

Postaw się w roli założycieli podobnych serwisów. Jeśli mam ciekawy pomysł na produkt, to chcę go wcielić jak najszybciej w życie. Nie mam możliwości zatrudnić kilku programistów Javy i dłubać system kilka lat za parę baniek - tak robią korpo, ale nie małe firmy. PHP jest popularny bo jest tani, bo jest dużo tanich ludzi i naoczne efekty można szybko uzyskać. Oczywiście jak produkt osiągnie sukces, to często przepisuje się część na C++/Javę, bo jest wydajniej, bezpieczniej, itd., ale na początku nie ma to sensu w aplikacjach webowych, bo kasa popłynie, produkt zaliczy obsuwę i ostatecznie nic z tego nie będzie. Co więcej, alternatywne rozwiązania typu Railsy, django oferują potężny ekosystem z masą "gotowców". Wystarczy spiąć wszystko w całość i masz gotową aplikację, podczas gdy pisząc od zera utkniesz na etapie autoryzacji użytkowników.

Polecam: https://mattkremer.com/the-3-step-process-to-developing-so-you-dont-waste-time/ - znane od lat w środowisku startupów i nie tylko.

0

@Zimny Młot to też nie jest tak, że JEE nie ma gotowców. Jest ich całkiem dużo i moim zdaniem dają więcej możliwości niż np. railsy czy php. Jednak prawdą jest to co napisałeś, że wszystko rozbija się w początkowym etapie o koszty.

0

i używania JSP

Miało być "czy też używania Springa"

I przy okazji, co jest bardziej intuicyjne Java EE czy Spring ?
(chodzi mi z czym lepiej się pracuje, pytanie do kogoś kto pracował z tym i z tym, wiem że to zależy od przypadku ale pytanie ogólne).

0

Zwykle pracuje się z technologiami z obu zestawów na raz. Bo jeden ma trochę fajnych zabawek i drugi ma trochę fajnych zabawek, więc najwygodniej sobie wybrać trochę z tego i trochę z tego :)

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1