Kilka pytań o PHP

0
  1. Czy to prawda, że próg wejścia jest stosunkowo niski? Mniej czasu trzeba poświęcić na naukę/zdobywanie doświadczenia, aby wzbudzać zainteresowanie pracodawców? Jak duża jest to różnica?

  2. Czy to prawda, że łatwiej o projekty, w których pracuje się w pojedynkę (ponieważ ta technologia, jak i jej towarzyszące[html/css,javascript,mysql...], są na tyle łatwe, że jedna osoba jest w stanie nimi w miarę sprawnie operować)?

  3. Jak wygląda dostępność pracy? Dużo ofert w wielu miastach? A może na odwrót? No i jaka jest przyszłość? Ta technologia powoli się wypala, czy może ma się dobrze i nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić?

  4. Jak z pracą zdalną? Lepiej/gorzej niż w przypadku innych technologii?

  5. Jak zarobki? Podobno gorsze, ale na ile? Niektórzy piszą o "programistach" PHP, "kafelkarzach", "gimnazjalistach"...inni natomiast o po prostu dużej grupie słabych koderów (którzy zaniżają średnią) i porządnych fachowcach, których zarobki nie odstają zbytnio od programistów posługujących się inną technologią.

  6. Czy w przypadku awansu, albo po prostu przekwalifikowania po kilku latach pracy(dalej w ramach IT), gdzie konieczne nie są już twarde umiejętności techniczne, ale tzw. "techniczne obycie", "php'owski rodowód" będzie miał większy, negatywny wpływ?

0
  1. Prawda, praktycznie każdy hosting ma PHP, instalacja na localu to banał, konfigurować nic nie trzeba, a edytor dowolny tekstowy. Sam język też jest relatywnie prosty.
  2. Ciężko powiedzieć, ale to raczej nie prawda - wszystko zależy od skali projektu, a nie użytego języka.
  3. Z tego co widzę to sporo jest ofert, a sam język wydaje się stabilnie trzymać.
  4. Bez różnicy raczej, wszystko zależy jak się dogadasz.
  5. Powiedziałbym, że zależne od umiejętności :) Fakt, że praktycznie każdy może uważać, że zna PHP (dzięki niskiemu progu wejścia) powoduje, że jest masa kiepskich programistów obniżających średnie.
  6. IMHO fakt, że się pracowało x czasu w jakimś języku, nieważne jakim, nie powinien nikogo dyskredytować. Oczywiście o ile nie przejmiesz złych nawyków, o które w PHP łatwo.
0
  1. Nawiązywałem do tego, że PHP (podobno) jest stosowany głównie przy małych projektach.

  2. A w obliczu tego, co sugerowałem w punkcie 2 jak to wygląda?

  3. Czyli programista PHP zarabia z reguły mniej dlatego, że po prostu ma mniejsze doświadczenie? Gdyby tyle samo praktykował, co jego koledzy od innych technologii, to zbliżyłby się do nich zarobkami?

  4. Miałem na myśli pracę bardziej oddaloną od programowania, a nie zmianę technologii. HR, zarządzanie...

0

5 Aktualnie tworzę strony w oparciu o php, pracując jako freelancer i im większe mam portfolio im ciekawsze i lepsze projekty zrobiłem tym stawkę dla kolejnych klientów stopniowo zwiększam.

0
jakiśtam napisał(a):
  1. Czy to prawda, że próg wejścia jest stosunkowo niski? Mniej czasu trzeba poświęcić na naukę/zdobywanie doświadczenia, aby wzbudzać zainteresowanie pracodawców? Jak duża jest to różnica?

Jezeli chodzi o prog wejscia to moim zdaniem jest to prawda, ale chodzi tu przede wszystkim o to, ze latwiej jest po prostu zaczac robic cokolwiek co dziala. Ponieważ szybko zobaczysz efekty swoich dzialan ma to pozytywny wplyw na motywacje.

Problem tylko w tym, ze czesto takie aplikacje to skrypty bez sensownego podzialu na warstwy (brak separacji kodu odpowiadajacego za logike i prezentacje, zapytania sql w widokach itp) oraz bez uzycia sensownych technik / tehchnologii programistycznych (wzorce typu MVC, ORMy itd). Ciezko taki zlepek skryptow nazwac profesjonalna aplikacja i nie wiem czy takie spagetii pomoze Ci podczas rekrutacji :)

Niektore jezyki / technologie wymagaja od programisty leszego przygotowania merytorycznego i jakby w naturalny sposob wymuszaja badz sugeruja pewne dobre praktyki. Z tego powodu mozna powiedziec, ze prog wejscia w te technologie moze byc wyzszy ale zainwestowany czas i wysilek moze sie zwrocic.

Mimo wszystko, mozna uczyc sie pewnych dobrych praktyk takze w jezyku PHP. Wystarczy, ze zrezygnijesz z pisania luznych skryptow i swoje projekty oprzesz o jakis przyzwoity framework. Bedzie troche trudniej, ale za to zrozumiesz jak powinno sie pisac aplikacje webowe. Mozesz tez zaczac od pisania luznych skryptow zeby nabrac pewnego obycia i po pewnym czasie (lepiej krotkim niz dlugim) zainteresowac sie frameworkami.

jakiśtam napisał(a):
  1. Czy to prawda, że łatwiej o projekty, w których pracuje się w pojedynkę (ponieważ ta technologia, jak i jej towarzyszące[html/css,javascript,mysql...], są na tyle łatwe, że jedna osoba jest w stanie nimi w miarę sprawnie operować)?

Moim zdaniem latwiej, ale wydaje mi sie, ze przyczyna lezy gdzie indziej bo tak sie akurat sklada, ze jezeli ktos zna np. JEE czy .NET-a to powinien byc w stanie zrobic samodzielnie senowny projekt. Problem jednak w tym, ze robienie niewielkich projektow (czyli takich, ktore nie wymagaja zespolu programistow) nie zawsze oplaca sie robic w technologiach tego typu.

Jezeli ktos Ci zleci zrobienie niewielkiej strony-wizytowki to przeciez nie bedziesz stawial do tego serwera aplikacyjnego. Lepiej sciagnac sobie wordpressa, zatroszczyc sie o szablon (zrobic samemu / sciagnac / kupic) i postawic to na pierwszym lepszym hostingu, zazwyczaj tanszym niz w przypadku innych technologii.

jakiśtam napisał(a):
  1. Jak wygląda dostępność pracy? Dużo ofert w wielu miastach? A może na odwrót? No i jaka jest przyszłość? Ta technologia powoli się wypala, czy może ma się dobrze i nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić?

Nie wiem, ale da sie to sprawdzic przegladajac roznego rodzaju portale z ofertami pracy. Co do przyszlosci to uwazam, ze nie ma co spekulowac bo nikt tego nie wie ani w odniesieniu do PHP ani w odniesieniu do innych jezykow / technologii.

jakiśtam napisał(a):
  1. Jak z pracą zdalną? Lepiej/gorzej niż w przypadku innych technologii?

Moim zdaniem, latwiej byc niezaleznym i samodzielnym programista PHP niz niezleznym i samodzielnym programista JEE, .NET czy innych tego typu technologii. Mozna wiec wyjsc z zalozenia, ze o prace chalupnicza troche latwiej, ale jezeli wezmiemy pod uwage etat u kogos to juz ciezko sie wypowiedziec.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1