Delphi » FAQ

Jak włączyć polskie znaki w Delphi

Coldpeer

Gdy już zainstalowałeś Delphi, praktycznie możesz je uruchomić. Jednak będzie miało ono jedną wadę. Prawdopodobnie nie będziesz w stanie wprowadzić polskich znaków w różnych okienkach czy podczas używania ich w kodzie źródłowym. Oczywiście, jest na to sposób, lecz uciążliwy na dłuższą metę. Aby uzyskać polskie litery, stosując się do kombinacji klawiszy Shift+~,znak (np. dla ą, byłoby to a). Lepiej załatwić to od razu i mieć spokój :)

1 Zaczynamy działać
2 Dla leniwych
3 Usuwanie wpisu z Rejestru
4 Załączniki

Zaczynamy działać

Uruchom program Regedit, czyli systemowy program do zarządzania Rejestrem Windows. W tym celu z menu Start, wybierz opcję Uruchom.... Pojawi się okienko, w którym wpisz regedit i potwierdź klawiszem Enter. Uruchomi się wspomniany edytor Rejestru, który prezentuje poniższy obrazek.

regedit.jpg

Ma on postać drzewiastą. Rozwiń kolejno: HKEY_CURRENT_USER, Software, Borland, Delphi, 7.0, Editor, Options, Known Editor Enhancements - gdzie 7.0, to wersja Delphi, jaką używasz.

Po zaznaczeniu ostatniej opcji, przejdź do panelu po prawej stronie. Kliknij nań prawym przyciskiem myszy i rozwiń submenu Nowy, wybierz opcję Wartość ciągu. Stworzysz w ten sposób nowy element. Nadaj mu nazwę NoCtrlAltKeys. Następnie kliknij na niego dwukrotnie i w polu Dane wartości, wpisz 1:

edit_ciag.jpg

To wszystko - możesz już zamknąć edytor Rejestru i uruchomić ponownie Delphi.

Dla leniwych

Jeśli jednak nie chce Ci się poświęcić tych kilku minut na "grzebanie" w Rejestrze, możesz pobrać plik rejestrowy, spakowany do archiwum RAR, który zamieściłem w Załącznikach. Jak już będziesz miał go na swoim komputerze - po prostu kliknij go dwukrotnie :) Pojawi się komunikat z pytaniem czy chcesz dodać potrzebne wpisy do Rejestru, w którym kliknij oczywiście Tak. Jeśli masz teraz uruchomione Delphi - uruchom je ponownie.

Usuwanie wpisu z Rejestru

Sposób, jaki prezentuje owe zagadnienie, może znacznie przyspieszyć pracę, jeśli chodzi o częste wpisywanie polskich znaków diakrytycznych w Delphi. A co, jeśli już włączyłeś "szybszy" sposób wpisywania naszych "ojczystych literek" a chcesz powrócić do starego sposobu? To proste - należy usunąć wpis z Rejestru, który dopiero co utworzyliśmy. Mowa tu o kluczu NoCtrlAltKeys. A więc do dzieła!

Uruchom edytor Rejestru i od razu przejdź do katalogu, w którym utworzyłeś wyżej wspomniany klucz (więcej w punkcie Zaczynamy działać). Teraz odnajdź wpis NoCtrlAltKeys i zaznacz go. Jeżeli już to zrobiłeś, to - aby usunąć go z Rejestru - albo naciśnij klawisz Delete na klawiaturze, albo z menu kontekstowego wybierz pozycję Usuń. Powinien pojawić się komunikat z pytaniem czy na pewno chcesz usunąć wpis z Rejestru, w którym odpowiedz twierdząco.

Tak, właśnie pozwoliłeś powiedzieć sobie temu udogodnieniu "papa" :) Zamknij program Regedit i - jeśli masz teraz włączone Delphi - uruchom je ponownie.

Załączniki

FAQ

10 komentarzy

Oczywiście, jest na to sposób, lecz uciążliwy na dłuższą metę. Aby uzyskać polskie litery, stosując się do kombinacji klawiszy Shift+~,znak (np. dla ą, byłoby to a).

Uciążliwy to wcale nie jest - robię tak od dobrych kilku lat z Delphi, bo chcę mieć standardowe skróty [ALT]+[L] (lokalne zmienne), [ALT]+[S] (stos wywołań) na swoich miejscach. W dodatku działa w każdym programie, nie tylko Delphi. Uważam, że jest wygodny, a przedstawiony komentarz jest subiektywny.

Przynajmniej ja tak to oceniam :) Fakt, nie jest to aż tak bardzo uciążliwe, ale zawsze lepiej mieć podane już na tacy :)

ARTYKUł ?!?!??! 8-O
OMG OMG..
1) to już było n-razy
2) co NAJWYŻEJ jest to FAQ

mamma mia...

Marooned:
1) hmm... ani w Artykułach, ani w FAQ nie znalazłem czegoś podobnego :)
2) jak dla mnie to art (krótki) ;]

Tez mi sie wydawalo ze takie cos bylo w FAQ... ale cos znalezc nie moglem :/
Przenioslem w kazdym razie ten artykul do FAQ.

Dodałem punkt "Usuwanie wpisu z Rejestru", pare literówek i takie tam :)

Mi jakos dla 'Known Editor Enhancements' nie zadzialalo... Sugerowalbym nie wchodzic w 'Known Editor Enhancements' tylko zrobic to wszystko wczesniej dla 'Options'!

anchor: a jaka wersja Delphi? I jak nie zadziałało? Daj jakieś szczegóły.

Dla użytkowników Delphi RAD Studio 2010, treść pliku .reg, umożliwiającego włączenie polskich znaków (jak w opisie wyżej):

REGEDIT4

[HKEY_CURRENT_USER\Software\CodeGear\BDS\7.0\Editor\Options]
"NoCtrlAltKeys"="1"

ot, przerobiłem ścieżkę rejestru na właściwą i... działa :)