Czy w Delphi można napisać program pod Linuksa, pod DOS-a, na palmtopa itp.

Ktos

Odpowiedź brzmi nie. Właściwie tak, ale nie da się tak normalnie ;-)

Delphi od zawsze było kompilatorem tworzącym tylko i wyłącznie dla platformy Windows. Delphi 1 dla 16-bitowego Windows (Win 3.11), począwszy od Delphi 2 tylko dla Win32. Delphi 8, 9 i 10 potrafią jeszcze tworzyć aplikacje przeznaczone na platformę .NET - w specjalnie do tego celu przeznaczonym dialekcie Pascala nazwanym Delphi.NET.

Ale .NET jest platformą przenośną, istnieje jej wersja nazwana .NET Compact Framework, co pozwala na palmtopach z systemami Microsoftu z zainstalowanym tym frameworkiem uruchamić programy przeznaczone dla .NET - jeżeli się używa tylko funkcji Compact Framework to powininny działać bez problemów. desperat napisał, że programy pisane pod .NET dzialaja na iPAQach. Specyficzny, natywny, kompilator dla Compact Framework ma się pojawić wraz z następnym wydaniem Delphi o nazwie kodowej "Highlander".

Natomiast programy napisane dla .NET można też uruchamiać w Uniksach, korzystając z otwartego odpowiednika .NET Framework - projektu Mono.

Informacje: http://msdn.microsoft.com/mobility/netcf/, http://www.microsoft.com/poland/net/default.mspx

Istnieje też wieloplatformowy kompilator FreePascal, który potrafi tworzyć kod wynikowy na wiele platform innych niż Win32 - takich jak m.in. Linux czy BeOS, a nawet OS/2. Wraz z IDE (środowiskiem programistycznym) o nazwie Lazarus można w miarę łatwo tworzyć aplikacje okienkowe przenośne na wiele platform.

No i oczywiście dostępne jest też IDE Borlanda dla Linuksa o nazwie Kylix. Uzywając komponentów cross-platformowych CLX mozna w Delphi od wersji 6 tworzyć aplikacje, które powinny działać pod Linuksem jedynie po rekompilacji pod Kyliksem. Jeżeli uzyjemy jakiegoś kodu, który jest dostępny tylko na jedną platformę, Delphi samo pokaże nam ostrzeżenia.
Informacje: http://www.borland.com/kylix/

Wiele osób chciało by także pisać aplikacje dla telefonów komórkowych - środowisko Midlet Pascal potrafi konwertować kod Pascala/Delphi na bytecode Javy, co pozwala na stworzenie midletów pracujących na telefonach komórkowych wyposażonych w platformę J2ME.

FAQ

6 komentarzy

Kylix – zintegrowane środowisko dla programistów (IDE) pracujące pod Linuksem produkowane przez firmę Borland. Pozwalało na pisanie aplikacji w języku Object Pascal (Delphi) i korzystanie z komponentów CLX. Od wersji 3 (2003) umożliwiało także pisanie aplikacji w C++. :)

Bełdzio, o co Ci chodzi?

Wiele osób chciało by także pisać aplikacje dla telefonów komórkowych - środowisko Midlet Pascal potrafi konwertować kod Pascala/Delphi na bytecode Javy, co pozwala na stworzenie midletów pracujących na telefonach komórkowych wyposażonych w platformę J2ME.
nie, nie można :|

A nie ma czegoś co by pozwoliło napisać program na telefon komórkowy :-) ?

Dodałem niewielkiego updejta :)

Tak wiec odpowiedz powinna brzmiec TAK, jako ze sam pokazales jak to zrobic :) Logika ehhhh