6 komentarzy

Tak było w przykładzie, jednakże przed nim jest opis: "W celu stwierdzenia najmniejszego indeksu tablicy stosuje się polecenie Low, a największego indeksu - High." A jeżeli ktoś chce sprawdzić jak to ujął Adam w swojej książce (str. 144) - jest bardzo podobnie.

rk7771: No i Adam Boduch w swojej książce napisał jak trzeba, ale Ty przekreciłeś :P. Bo Low faktycznie zwraca najmniejszy INDEX tablicy, za to High największy INDEX tablicy. Ty jednak w swoim przykładzie napisałeś o najmniejszej i największej WARTOŚĆI tablicy.
P.S. Czy ja gdzieś napisałem, że musi się od zera zaczynać indeksowanie? Mówiąc "pierwszy element tablicy" miałem na myśli element o najmniejszym indeksie, innymi słowy element rozpoczynający tablicę.

Należałoby dodać informację chociażby o długości tablicy, może słówko o traktowaniu ciagu znaków jako tablicy? Ew. wspomnieć o tym i odesłać do opisu słowa kluczowego string. Dzisiaj mnie wyganiają do spania, jutro jak znajdę chwilkę to może się tym zajmę.

Co do literówek - jeżeli występują to możecie je poprawić.

"(...) polecenia - Low i High - użyte w połączeniu z tablicami zwracającymi najmniejszy (Low) indeks tablicy oraz indeks największy (High)."

  • cytat z książki Adama Boducha - Kompendium programisty Delphi 8.NET.
    Dodatkowo: Najmniejsza wartość tablicy nie musi oznaczać 0. Tablicę można zdefiniować array[15...30] i w rezultacie funkcji Low otrzymamy wartość 15, a High - 30.
  1. Jest parę literówk (np. "tabklica")
  2. W celu stwierdzenie najmniejszego indeksu tablicy stosuje się polecenie Low, a w celu największego indeksu - High. - Kali jeść, Kali pić?
  3. showmessage('Najmniejsza wartość tablicy: ' + tablica[Low(tablica)]);
    showmessage('Najwieksza wartość tablicy: ' + tablica[high(tablica)]);
    Ja tam widzę różnicę między największą/najmniejszą wartością, a pierwszą/ostatnią wartością.