Zmiany na forum

Adam Boduch

Kilka dodatkowych funkcjonalności przybyło dzisiaj na forum więc wypadałoby napisać kilka zdań o tym, po co zostały wprowadzone, jaki był ich cel oraz co jeszcze możemy dodać na forum, aby usprawnić jego działanie? Oczywiście jak zwykle feedback będzie mile widziany :-)

Zmiana sposobu filtrowania

We wrześniu ubiegłego roku wdrożony został nowy layout (Nowa wersja serwisu 4programmers.net). Wraz z nowym layoutem zmienił się sposób włączania/wyłączania trybu przeglądania forum. Istnieje bowiem możliwość przeglądania forum, w sposób tradycyjny (w formie kategorii) oraz w formie listy, czyli innymi słowy - widok wszystkich wątków ze wszystkich kategorii. Niestety ta opcja nie była zbyt dobrze uwidoczniona stąd wielu użytkowników miało problemy z jej znalezieniem. Jednocześnie zauważyliśmy, że opcja przeglądania forum w widoku listy (czyli wszystkich wątków) jest przez Was pożądana stąd zmieniony został sposób filtrowania wątków/zmiany sposobu wyświetlania forum:

2014-03-03_195315.png

Nowością jest to, że możemy przeglądać wątki przez nas **obserwowane **oraz te, które mogą nas zainteresować.

Interesujące wątki

Opcja wyświetlania wątków interesujących polega na prezentowaniu tylko tych wątków, które zawierają tagi przez nas określone. Listę tagów możemy zdefiniować w pasku bocznym:

2014-03-03_195728.png

Boczny pasek narzędziowy

To chyba najbardziej istotna a zarazem ryzykowna zmiana ;-) Wkrótce planowana jest rozbudowa funkcjonalności forum. Między innymi dodana zostanie opcja umożliwiająca ustawienie poziomu zaawansowania wątku (wprowadzenie tej opcji od dawna było rozważane na łamach forum). I tutaj pojawił się problem: gdzie można umieścić te dodatkowe elementy? Pomysłem było dodanie bocznego paska narzędziowego, gdzie w zależności od widoku, znajdują się dodatkowe opcje. Np. na stronie głównej forum wygląda to tak:

2014-03-03_200750.png

Zdając sobie sprawę z tego, że nie każdy ma w domu monitor FullHD, a komuś ta opcja może przeszkadzać, istnieje możliwość schowania tego paska:

2014-03-03_200920.png

Dodatkowo, przy szerokości ekranu mniejszej niż 1024 px (dotyczy to jakiś 3% użytkowników komputerów stacjonarnych oraz użytkowników korzystających z tabletów/telefonów) pasek boczny jest automatycznie chowany. Możliwe jest jednak wyświetlenie jego zawartości (np. gdy korzystamy z telefonu):

2014-03-03_201126.png

Strony pokrewne

Jakiś czas temu wprowadziliśmy taką opcję w artykułach (zobacz: Strony podobne oraz powiązane). Jak wynika z naszych obserwacji opcja ta jest wykorzystywana przez użytkowników. Czemu więc nie spróbować tego na forum? Strony pokrewne zawierają listę wątków czy artykułów, które mogą być powiązane z przeglądanym własnie wątkiem. Podczas analizy brana jest pod uwagę treść postów, tagi oraz tytuł danego wątku. Miejmy nadzieje, że lista ta pozwoli na lepszą nawigację w serwisie oraz ułatwi znalezienie podobnych tematów.

Personalizacja forum

Opcja ta pojawiła się już jakiś czas temu (Personalizacja strony głównej forum). Zwracaliście jednak uwagę, że jeżeli ukryliśmy już jakieś kategorie (np. nie interesuje nas dział Flame) to dobrze by było, gdyby wątki z tych ukrytych kategorii nie były również widoczne w widoku listy. Zostało to dzisiaj wdrożone.

Możliwość obserwowania wątków z widoku listy

2014-03-03_201956.png

Klikając na gwiazdkę możemy włączyć/wyłączyć obserwowanie danego wątku. Od razu widzimy również które z wątków na liście są przez nas obserwowane.

Lepsza responsywność oraz wydajność

4% ruchu w serwisie generowane jest przez użytkowników telefonów komórkowych. Jednak do tej pory wygląd forum na telefonach pozostawiał wiele do życzenia. Wygląd forum pod komórki/tablety został ulepszony. Zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że na tym etapie jest jeszcze pole do popisu i wiele rzeczy do zrobienia. Jeżeli więc macie pomysł jak można by to usprawnić - piszcie!

0 komentarzy