Niestandardowe

Ktos

Projektanci przeglądarek internetowych, w okresie tak zwanej "pierwszej wojny przeglądarek", czyli gwałtownej bitwy o rynek między produktami firm Microsoft i Netscape, w wersjach 4.0, dodali wiele nowych znaczników i atrybutów, które działay tylko w produktach danej firmy. By skłonić projektantów WWW do nakłaniania użytkowników do używania konkretnej aplikacji. W latach 1997 (od powstania Microsoft Internet Explorer 4.0 i Netscape Navigator 4.0) do 1999 (do powstania Microsoft Internet Explorer 5.0) największą przewagę zyskiwał program firmy Microsoft, której nie oddał do dziś, i jego producent ma największy wpływ na "zaśmiecenie" języka HTML niestandardowymi znacznikami oraz ogólnie stron i umysłów rozwiązaniami niezgodnymi z oficjalnymi standardami.

Po roku 2000 programiści przeglądarek zostali niejako przymuszeni do standardów zatwierdzonych przez W3C i obecnie wszystkie przeglądarki dążą do osiągnięcia maksymalnej zgodności z wytycznymi tej organizacji. Niestety, wśród projektantów WWW nadal pokutują stare, niestandardowe rozwiązania, głównie to Microsoft Internet Explorer i jego popularność sprawiły, że niektóre z tych niestandardowych są często wykorzystywane nadal. Ale podobnie też dzieje się z kilkoma znacznikami stworzonymi specjalnie dla Netscape Navigatora.

Ciekawostka: Jeden z najpowszechniej używanych znaczników HTML w Internecie, <img> też nie był początkowo przewidywany jako standardowy element tego języka, a powstał dzięki firmie Netscape. Potem został włączony do HTML już przez W3C, ale ta postanowiła się na nim niejako "zemścić" usuwając z planowanej specyfikacji języka XHTML w wersji 2.0.

Oprócz niestandardowych znaczników, skutkami pierwszej wojny przeglądarek są także ActiveX, różne implementacje modelu DOM, różne implementacje języka JavaScript, filtry DirectShow oraz kilka poleceń CSS.

Uwaga! Znaczniki umieszczone w tej kategorii nie są w standardzie języków HTML i XHTML, a używanie ich powoduje automatyczną niezgodność z jakimkolwiek typem dokumentu zatwierdzonym przez W3C. Ponadto nie ma pewności, że zadziałają we wszystkich agentach użytkownika, stąd ich używanie jest wysoce niezalecane, a zabronione w każdej oficjalnej specyfikacji!

Blink

  • 2007-05-27 11:43
  • 2 komentarzy
  • 1767 odsłon

Marquee

  • 2006-10-06 13:06
  • 0 komentarzy
  • 2022 odsłony

0 komentarzy