Software QA Engineer (Test Automation) - Nr ref. (02/140)

  • Kraków
  • do 11000 zł netto
  • Umowa o pracę

As a Test Automation on this team you'll be responsible for: developing and executing software test plans, analyzing and writing test standards and procedures, maintaining documentation of test results to assist in debugging and modification of software, analyzing test results to ensure existing functionality and recommending corrective action, consulting with development engineers in resolution of problems, designing, coding and executing automated test scripts, conducting functional and test process consulting and coordinating testing groups.

Wymagania i obowiązki

Requirements
  • Commercial experience with software testing,
  • Programming skills: Java, C++,
  • Strong problem solving skills and analytical thinking,
  • Multitasking skills, and interpersonal, organizational skills,
  • Previous experience with XML/XPath,
  • Scripting languages knowledge: Python, VBscript, Unix shell,
  • Automated test tools experience: jMeter, Selenium, SOA or QTP,
  • Good English.

Additional requirements

  • Experience with HP Quality Center, GUI testing or experience with testing in Agile/Iterative Development would be an asset.

Our offer

  • Large development possibilities with the latest technologies,
  • Work in international environment,
  • The budget for this position is up to 13 000 PLN,
  • Flexible form of employment,
  • Personal development and training,
  • Medical care,
  • Benefit Multisport,
  • Home office option (up to 8 days, after adaptation period),
  • Relocation package.

Oferujemy

  • Zarekomenduj znajomego i zdobądź 2500 zł! Szczegóły na www.infolet.pl

O Infolet

Create RealITy - Join Our Team
Zarekomenduj znajomego do pracy na stanowiska na które poszukujemy i zdobądź nagrodę w wysokości 2500 zł! Szczegóły na www.infolet.pl

Infolet jest polską firmą, która od 2005 r. współpracuje z globalnymi korporacjami, jak również klientami z Polski. Nasi specjaliści realizują projekty IT dla branż telekomunikacyjnej, nowoczesnych mediów, lotnictwa oraz finansów/bankowości. W kwietniu 2013 założyliśmy Fundację Infolet – Młodzi w IT, której celem jest wsparcie finansowe, rozwój, a także kształcenie młodzieży w zakresie informatyki i programowania.