Quality Assurance Engineer - Nr ref. (02/153)

  • Kraków
  • do 11000 zł netto
  • Umowa o pracę

As a Quality Assurance Engineer on this team you'll be responsible for: design, code and execute automated test scripts,prepare reports and documentation updates, technical consulting on automation issues, tools and processes. May take part in researching best practices, new tools and technology. Interact with senior internal and external personnel. Develop and executes software test plans. Analyze and write test standards and procedures. Maintains documentation of test results to assist in debugging and modification of software.

Wymagania i obowiązki

Requirements
  • Bachelor or Master degree in a technology area,
  • Minimum 2 years of experience in testing application software,
  • Experience in specifying, estimating and planning tests,
  • Experience with bug tracking tools such as JIRA, Bugzilla,
  • Experience in testing Java and C++ applications,
  • Experience in programming at least one language (Java, JavaScript, VBScript, Python),
  • Knowledge of SQL, Oracle, SQL Server,
  • Knowledge of XML, XPath.

Our offer

  • Large development possibilities with the latest technologies,
  • Work in international environment,
  • The budget for this position is up to 13 000 PLN,
  • Flexible form of employment,
  • Personal development and training,
  • Medical care,
  • Benefit Multisport,
  • Home office option (up to 8 days, after adaptation period),
  • Relocation package.

Oferujemy

  • Zarekomenduj znajomego i zdobądź 2500 zł! Szczegóły na www.infolet.pl

O Infolet

Create RealITy - Join Our Team
Zarekomenduj znajomego do pracy na stanowiska na które poszukujemy i zdobądź nagrodę w wysokości 2500 zł! Szczegóły na www.infolet.pl

Infolet jest polską firmą, która od 2005 r. współpracuje z globalnymi korporacjami, jak również klientami z Polski. Nasi specjaliści realizują projekty IT dla branż telekomunikacyjnej, nowoczesnych mediów, lotnictwa oraz finansów/bankowości. W kwietniu 2013 założyliśmy Fundację Infolet – Młodzi w IT, której celem jest wsparcie finansowe, rozwój, a także kształcenie młodzieży w zakresie informatyki i programowania.