Embedded Software Engineer - Nr ref. (05/29)

  • Kraków
  • Umowa o pracę

Opis oferty

Job description
Scope of responisibilities will include:
  • working as a part of the team on designing,
  • developing, testing and integrating embedded and application software for supporting and maintainance MNR routers,
  • cooperation with the teams based abroad and working on prototyping new solutions.
Main technologies: Embedded, PPP, Frame Relay, ISDN (Q.921/Q.931),and IEEE 802.3, IEEE 802.11b, IP, PIM, BGP, OSPF, IPSEC protocols, C++, C, Linux, GNU debugging tools.

Wymagania i obowiązki

Requirements
  • Bachelors Degree in Computer Science or relevant field
  • 5 years of experience in real time and embedded development and debugging
  • Experience in C/C++ development in Unix
  • Understanding of PPP, Frame Relay, ISDN (Q.921/Q.931)
  • Knowledge of IEEE 802.3, IEEE 802.11b, IP, PIM, BGP, OSPF, IPSEC protocols
  • Knowledge of GNU debugging tools

Our offer

  • Stabile employment
  • Design career path
  • Attractive salary
  • Private health care
  • Courses and trainings
  • Comfortable working conditions - modern office, parking space, sport facilities
  • Relocation package

Oferujemy

  • Zarekomenduj znajomego i zdobądź 2500 zł! Szczegóły na www.infolet.pl

O Infolet

Create RealITy - Join Our Team
Zarekomenduj znajomego do pracy na stanowiska na które poszukujemy i zdobądź nagrodę w wysokości 2500 zł! Szczegóły na www.infolet.pl

Infolet jest polską firmą, która od 2005 r. współpracuje z globalnymi korporacjami, jak również klientami z Polski. Nasi specjaliści realizują projekty IT dla branż telekomunikacyjnej, nowoczesnych mediów, lotnictwa oraz finansów/bankowości. W kwietniu 2013 założyliśmy Fundację Infolet – Młodzi w IT, której celem jest wsparcie finansowe, rozwój, a także kształcenie młodzieży w zakresie informatyki i programowania.