Eclipse - Instalacja i spolszczenie

nietopereek

1 Czym jest Eclipse?
2 Skąd pobrać Eclipse IDE?
3 Jak zainstalować pobrany program?
4 Pobieramy i instalujemy spolszczenie.
5 Pierwsze uruchomienie.
6 Jak tworzyć programy?
7 Instalacja słownika języka polskiego

Czym jest Eclipse?

Eclipse jest to jedno z najpopularniejszych środowisk programistycznych do tworzenia programów w Javie.

Skąd pobrać Eclipse IDE?

Otwieramy stronę pobierania. Wybieramy interesującą nas wersję. Najprostsza to Eclipse IDE for Java Developers (92 MB) zawierająca podstawowe narzędzia do tworzenia programów w Java. Po czym pokażą się dostępne serwery z których można pobrać program. Użytkownicy linuxa mogą zainstalować eclipse za pomocą managera pakietów.

Uwaga! W przypadku instalacji za pomocą managera pakietów należy sprawdzić gdzie zostaną umieszczone pliki eclipse.ini oraz katalogi plugins i feratures. Po ich zlokalizowaniu należy zmienić ich grupy na inne niż root oraz nadać odpowiednie uprawnienia grupie. Inaczej nie będzie możliwości ręcznego dodawania pluginów. W katalogu zawierającym plugins i features należy stworzyć dodatkowy katalog dropins. Służ on do ręcznej instalacji pluginów. Szczegóły tej funkcjonalności znajdziesz <a href=""http://wiki.eclipse.org/Equinox_p2_Getting_Started#Dropins>tu</a>.

Jak zainstalować pobrany program?

Instalacja to wypakowanie pobranej paczki do dowolnego folderu i utworzenie katalogu dropins w katalogu głównym eclipsa.

Pobieramy i instalujemy spolszczenie.

Pobieramy spakowane spolszczenie (2,5 MB)
# stąd (megaupload.com)
# lub stąd (sendspace.pl)
# lub stąd (wrzucaj.com)
# lub stąd (filefactory.com)
po czym wypakowuje je i kopiujemy zawartość do folderu dropins.

Pierwsze uruchomienie.

Wchodzimy w folder z IDE i uruchamiamy, przy pierwszym uruchomieniu program spyta nas o wybór folderu roboczego w którym zapisywane są tworzone projekty.

Jak tworzyć programy?

Plik -> Nowy (Ctrl+n) -> Projekt Java -> Wpisujemy nazwę projektu -> Zakończ -> Po czym znowu -> Plik -> Nowy (ctrl+n) -> Klasa -> Wpisujemy nazwę naszej głównej klasy -> Zakończ -> Po czym możemy już pisać.
Kompilujemy i uruchamiamy nasz napisany program / aplet za pomocą przycisku prziycisk.jpg

Tak wygląda spolszczone Eclipse.
eclipseb.jpg

Instalacja słownika języka polskiego

Spolszczony Eclipse nadal nie potrafi prawidłowo rozpoznawać polskich słów w plikach źródłowych. Żeby udostępnić sobie tą funkcjonalność należy:

  1. Pobrać słownik języka polskiego stąd.
  2. Rozpakować go w dowolnym miejscu.
  3. Przejść do Preferences>Generals>Editors>Spelling i w polu User defined dictionary wskazać plik slowa.txt.
  4. Zrestartować IDE.
    Słownik nie jest kompletny (jest to słownik dopuszczonych wyrazów w grach słownych) zatem nie wszystkie wyrazy będą w nim zawarte. Nie należy zatem dziwić się, że niektóre słowa są rozpoznawane jako błędne. W takim przypadku należy dodać brakujące słowo do słownika. Najłatwiej zrobić to na systemach wspierających polecenie cat (Linux, MacOs, Cygwin) ponieważ plik słownika ma ponad 32MB.

2 komentarzy

IMO nie działa to do końca prawidłowo, bo opiera się na modyfikacji kodu najpopularniejszych wtyczek (dodaniu plików properties). Dodatkowo autor nie publikuje kodu źródłowego (co powinien w jakiś 99% przypadków zrobić - GPLowe licencje). Hm... tak się zastanawiam czy nie lepszym rozwiązaniem jest zgłoszenie do zespołu eclipse takiego pomysłu by udostępnić twórcom pluginów jakieś wspólne i spójne API do obsługi języków oraz uniwersalne słowniki w wielu językach.

przydało by się troche info o C++ na Eclipse; )