Cocoa » DeveloperTools

XCode

  • 2007-10-23 21:04
  • 3 komentarze
  • 1429 odsłon
  • Oceń ten tekst jako pierwszy
<center></center>
xCode jest zintegrowanym środowiskiem programistycznym (IDE) firmy Apple Computers dla tworzenia aplikacji i innego oprogramowania na system Mac OS X. Pozwala programować we wszystkich głównych warstwach programistycznych Mac OS X takich jak Carbon, Cocoa i Java. Umożliwia edytowanie projektu, wyszukiwanie i nawigację, edycję plików, budowanie projektu i debugowanie wszystkich typów projektów programistycznych Mac OS X włączając w to aplikacje, narzędzia, schematy, biblioteki, pakiety pluginowe, rozszerzenia kernela i sterowniki urządzeń.

Dostępny jest darmowo razem z systemem Mac OS X. Obecny jest w systemie od wersji 10.3 i zastąpił on stosowany w poprzednich wersjach systemu ProjectBuilder odziedziczony z systemu NeXT. xCode zawiera GCC i może kompilować C, C++, Java i Objective C w różnych modelach programowania jak: Cocoa, Carbon i Java. Dostępne są OpenSource rozszerzenia GNU Pascal, Free Pascal i Ada. Wbudowana jest w nim jest także możliwość dystrybucji procesu budowania kodu poprzez sieć lokalną na sąsiednie komputery. W wersji 2.1 umożliwia budowanie aplikacji Mac OS X działających na procesorach o architekturze tak PowerPC jak i Intel x86.

Zapoznanie się z interfejsem:


Aby łatwiej było nam się pracować w xCode dokonamy małej konfiguracji. Wejdź w xCode->Preferences a następnie wybierz General->Layout->All in OneStart:


Kiedy odpalimy po raz pierwszy xCode możemy się trochę zdziwić. Nie widzimy żadnego okna tak jak w innych IDE a że aplikacja jest wogóle uruchomiona informuje nas tylko ikonka w doku oraz menu w menu-barze. Nic dziwnego ponieważ nie utworzyliśmy żadnego jeszcze projektu. Wybierz więc File->New Project. Ukaże nam się okno w którym możemy wybrać typ projektu nad jakim będziemy pracować. W naszym przypadku wybierz Cocoa Application.

<center></center>

W następnym oknie można nadać nazwę projektowi i wybrać miejsce gdzie ma on być zapisany. Teraz powinno nam się ukazać okno naszego projektu:


<center>Główne okno xCode(wersja 2.4.1)</center>

Pasek narzędzi:
Aktualnie powinny interesować nas tylko dwa elementy mianowicie:

  1. Przyciski z młotkami - Służą one do kompilowania projektu
  2. Te trzy przyciski które odpowiadają kolejno za przełączania się do następujących widoków:

Widok plików projektu:


Następnym elementem jest menadżer projektu. W nim zarządzasz wszystkimi zasobami twojej aplikacji(obrazki, pliki źródłowe, okna itp.). Co ciekawie klikając na przycisk możesz przejść do trybu edycji i podglądu plików:


Konsola aplikacji:


Tutaj będą się pojawiały informacje o pracy aplikacji i ewentualnych błędach aplikacji:


Debugger:


Chyba nie trzeba tłumaczyć :P


Edytor kodu:


Aby uruchomić edytor wystarczy kliknąć na dowolny plik z kodem dwukrotnie. Edytor kodu może nie ma na razie takich bajerów jak ten w VS czy Delphi ale w xCode 3.0 już będzie(to kwestia czasu xCode 3.0 wychodzi z Leopardem a premiera za 3 dni). Posiada on takie podstawowe funkcje jak kolorowanie składni, podkreślanie błędów i podpowiadanie składni:

3 komentarze

pretorianie 2007-11-26 22:27

Należy tu jeszcze wspomnieć o możliwości napisania tego samego kodu w Javie a nie Obj-C. Java jest bardziej popularna. Można również napisać o możliwościach (i to nie małych) pisania programów pod Maci w C++/
Ale ja również zacznę pisać bo sam jestem użytkownikiem Macintosha i próbuję coś programować.
Fajnie, że jest jakiś artykuł na temat programowania pod Macintoshem bo jest to potrzebne. Przynajmniej takie jest moje zdanie.

Marooned 2007-10-23 16:52

Artykuły dot. Apple to rzadkość - fajnie, że coś się w tej kwestii dzieje :)
[choć za Macami nie przepadam]

Ktos 2007-10-23 19:40

O, jak fajnie, artykuł o MacOS X, Obj-C i Cocoa :-)